İngiltere erken seçime gidiyor

İngiltere erken seçime gidiyor

Dün Boris Johnson'ın erken seçim önerisinin reddedilmesinden sonra bugün Avam Kamarası'nda, 12 Aralık'ta erken seçime gitme kararı alındı.

İngiltere erken seçime gidiyor

Dün İngiltere Parlamentosu, Boris Johnson'un erken seçim önerisini kabul etmemişti.

Bugün ise, İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası, 12 Aralık’ta erken genel seçime gitme kararı aldı.

KRALİÇE 2. ELİZABETH'İN ONAYIYLA YASALAŞACAK

Hükümetin erken seçim yasa tasarısını oylayan Avam Kamarası, tasarıyı 20’ye karşı 438 oyla kabul etti. Tasarı, Lordlar Kamarası'nın ve Kraliçe 2. Elizabeth’in onayıyla yasalaşacak. Avam Kamarası'nın yasama yılı gelecek hafta ortasında sona erecek ve milletvekilli adayları seçim bölgelerinde kampanyalarına başlayacak.

İngiltere erken seçime gidiyor #1

MUHALEFET PARTİLERİ ENDİŞELİ

Ancak bazı muhalefet partileri, Başbakan Boris Johnson’ın AB ile önceki hafta vardığı anlaşmayı parlamento kapanmadan önce yasalaştırma girişiminde bulunmasından endişe ediyor. Böyle bir durumda ülke, seçimden önce AB’den ayrılabilir.

ANLAŞMANIN YASAMA SÜRECİ ASKIYA ALINMIŞTI

Anlaşma Parlamento'da ilk oylanmasında onay almış, ancak tüm onay sürecinin 3 günde tamamlanmasını öngören hükümet önergesinin reddedilmesi üzerine Johnson, anlaşmanın yasama sürecini askıya almıştı. Ana muhalefetteki İşçi Partisi seçim tarihini 9 Aralık'a çekerek parlamentonun bu hafta kapanmasını, böylece Johnson'ın elinden bu imkanı almayı denedi. Ancak İşçi Partisi'nin bu yöndeki değişiklik teklifi, Parlamento'da bu akşam reddedildi.

İngiltere erken seçime gidiyor #2