İngiltere Başbakanı Johnson: Çocuklarınızı okula gönderin

İngiltere Başbakanı Johnson: Çocuklarınızı okula gönderin

Ailelere seslenen Boris Johnson, okulda koronavirüs kapma riskinin düşük olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı Johnson: Çocuklarınızı okula gönderin

Koronavirüs salgını nedeniyle okulların kapatıldığı İngiltere'de öğrencilerin yeniden okula dönüşü tartışılıyor.

Başbakanı Boris Johnson, koronavirüse rağmen ebeveynlerden "ülkede gelecek hafta okullar yeniden açıldığında çocuklarını sınıflara geri göndermelerini" istedi.

Johnson, yaptığı yazılı açıklamada, okulları güvenli şekilde yeniden açmanın ahlaki bir görev olduğunu ve yaz boyunca bunun için çalışıldığını ifade etti.

"OKULDA KORONA KAPMA RİSKİ ÇOK DÜŞÜK"

Koronavirüs konusunda uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda hareket ettiklerine dikkati çeken Johnson, "Okulda koronavirüs kapma riski çok düşük. Gelişimi, sağlığı ve refahı açısından çocuğun okuldan uzakta olması çok daha zararlı." değerlendirmesinde bulundu.

Johnson, bu nedenle çocukların öğrenmeleri ve arkadaşlarıyla olmaları için sınıflara geri dönmelerinin hayati derecede önemli olduğunu kaydetti.

İngiltere Başbakanı Johnson: Çocuklarınızı okula gönderin #1

"ÇOCUKLARDA ÖLÜM ORANI MİLYONDA 14"

İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler Kamu Sağlığı Başkan veya Başkan yardımcılarının açıklamasında da "ilk veya ortaokul çağındaki çocukların koronavirüsten ölme riskinin son derece düşük" olduğunu gösteren araştırmalara dikkat çekildi.

5 ile 14 yaş arasındakilerin koronavirüs enfeksiyonundan ölüm oranının milyonda 14 olarak tahmin edildiği belirtilen açıklamada, bunun da çoğu mevsimsel grip enfeksiyonundan daha düşük olduğu kaydedildi.

Açıklamada, koronavirüse yakalanan çocukların ve gençlerin büyük çoğunluğunun hafif semptomlarla hastalığı geçirdiği veya hiç semptom göstermediğine dair birçok araştırma olduğu belirtildi.

İngiltere Başbakanı Johnson: Çocuklarınızı okula gönderin #2

"OKULLARIN YÜZDE 0,01'İNDE SALGIN GÖRÜLDÜ"

İngiltere Halk Sağlığı'ndan yapılan açıklamada da çocukların okulda virüs kapma ihtimalinin düşük olduğu kaydedildi.

Ülkede okulların sadece yüzde 0,01'inde salgın görüldüğü vurgulanan açıklamada, haziranda okul öncesi ve ilkokula giden 1 milyondan fazla çocuktan sadece 70'inin virüs kaptığı aktarıldı.

İngiltere'de okullar salgın nedeniyle 20 Mart'ta kapatılmış ve ancak haziranda bazı sınıflar yeniden açılmıştı.

İngiltere Başbakanı Johnson: Çocuklarınızı okula gönderin #3

Boris Johnson koronavirüse yakalandı ViDEO