Hollanda'da eğlence mekanları kapatıldı

Hollanda'da eğlence mekanları kapatıldı

26 Haziran'dan itibaren tedbirleri gevşeten Hollanda'da enfeksiyon oranlarının hızla artmasıyla birlikte eğlence mekanlarının kapatılmasına yönelik karar alındı.

Hollanda'da eğlence mekanları kapatıldı

Hollanda'da koronavirüs önlemlerininin büyük bir kısmı 26 Haziran'dan itibaren gevşetilmişti.

Ülkede vaka oranları hızla artmaya başlayınca, bilim kurulundan acil tavsiye istendi.

Gece kulübü ve diskolarda çok sayıda kişiye enfeksiyon bulaşması nedeniyle, Hollanda'daki birçok eğlence mekanı da, kendi isteğiyle yeniden kapanma kararı aldı.

KAPALI ALANLARDA MASKE ZORUNLULUĞU YOK

Hollanda hükümeti, günlük vaka sayısının 700'ler civarına düşmesi üzerine, 4 Temmuz için planlanan, gevşemenin 4'üncü aşamasını 26 Haziran'a çekti. Kapalı alanlarda maske zorunluluğuna son verildi.

Hollanda da eğlence mekanları kapatıldı #1

VAKALAR BİR HAFTADA İKİ KATINA FIRLADI

Gevşeme ile birlikte gece kulüpleri, diskolar yeniden açıldı, hayat büyük oranda normale döndü. Ancak gevşemeden 1 hafta sonra, koronavirüs vaka sayıları yeniden iki katına fırladı.

Bu hafta başında günlük vaka sayısı ortalama 2 bin 200'ü bulurken, Çarşamba günü bu rakam 3 bin 600'ü geçti. Bu hızlı yükseliş üzerine Hollanda hükümeti, salgın yönetim ekibinden (OMT) acil tavsiye istedi.

Hükümete göre, enfeksiyonların yaklaşık dörtte üçü gençler arasında görüldüğü için, hastaneye yatma olasılıkları daha düşük. Hollandalı yetkililere göre, İngiltere'de vaka sayıları yükseliyor ama orada da ek önlemler alınmıyor. Çünkü birçok kişi aşılandığı için hastaneye kabul sayıları yükselmiyor.

"RİSK ALMAYA CESARET EDEMİYORUZ"

Hükümete bilimsel tavsiyelerde bulunan salgın yönetim ekibi ise, önlemlerin gevşetilmesinin sorumlu bir şekilde gerçekleşmediği görüşünde.

Özellikle gece kulübü ve diskoteklerde 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralının uygulanmamasını eleştiren bilim kurulu üyeleri, eğlence yerlerine girişte yeterince kontrol yapılmadığına da dikkati çekiyor.

Hollanda da eğlence mekanları kapatıldı #2

BAZI İŞLETMELER KAPANMA KARARI ALDI

Bilim insanların göre, Hollanda'nın doğusundaki Enschede kentindeki bir diskoda düzenlenen 600 kişilik partiye katılanlardan 180'nin koronavirüse yakalanması, eğlence yerlerine girişteki önlemlerin işe yaramadığını ortaya koydu.

Hollanda'daki bazı gece kulübü ve diskolar, açıldıktan 2 hafta sonra vakaların yeniden hızla artması üzerine, kendi istekleriyle yeniden kapanma kararı aldı. Amsterdam'daki Club Nyx ve Exit Cafe, bu kararı alan işletmelerin başında geliyor.

EYLÜL-EKİM GİBİ AÇILACAK

İşletmelerin sahibi Rob de Jong, Hollanda medyasına, her şeyi kuralına göre yapmalarına rağmen yine de risk almaya cesaret edemediklerini ve bu yüzden tekrar kapanacaklarını söyledi.

Veendam, Stadskanaal gibi kentlerdeki bazı ünlü disko ve gece kulüpleri de yüksek vaka sayıları nedeniyle kapalı kalmayı tercih ediyor. Eğlence yerleri, Eylül-Ekim gibi yeniden açılmayı umuyor.