Hamaney: Hz. Muhammed karikatürlerinin yayınlanması büyük bir günah

Hamaney: Hz. Muhammed karikatürlerinin yayınlanması büyük bir günah

Fransız dergi Charlie Hebdo'ya tepki gösteren Ali Hamaney, "Siyonist ve emperyalist güçlerin derin siyaseti bu tür adımlarda temel rol oynuyor" dedi.

İran dini lideri Ali Hamaney, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun, İslam peygamberi Hazreti Muhammed'i konu ederek hakaret içeren karikatürleri yeniden yayınlamasını kınadı.

Hamaney, yaptığı yazılı açıklamada Charlie Hebdo'nun Hazreti Muhammed'e hakaret içeren karikatürleri yayınlamasının "affedilemez büyük bir günah" olduğunu belirtti.

"İSLAM VE MÜSLÜMANLARA DÜŞMANLIĞI YENİDEN ORTAYA ÇIKARDI"

İran lideri açıklamasında, "Peygamberin nurani çehresine yönelik yapılan yayın, Batı dünyasının siyasi ve kültürel organlarının İslam ve Müslümanlara yönelik kin ve düşmanlığını bir kere daha ortaya çıkarmıştır." ifadelerini kullandı.

Charlie Hebdo'nun "ifade özgürlüğü" gibi gerekçelerle kınanmamasının "yanlış ve kamuoyunu kandırmaya yönelik" olduğunu kaydeden Hamaney, şöyle devam etti:

"SİYONİST GÜÇLER ROL OYNUYOR"

"Siyonist ve emperyalist güçlerin derin siyaseti bu tür adımlarda temel rol oynuyor. ABD ve İsrail, bu tür eylemleri Batı Asya'daki devlet ve milletlerin dikkatini uyguladıkları planlardan başka yöne çekmek amacıyla gerçekleştiriyor olabilir. Batı Asya'daki ülkeler Batı'nın İslam ve Müslümanlarla düşmanlığını unutmamalıdır."

Ocak 2015'te saldırılardan önce ve sonra Hazreti Muhammed'in konu edildiği hakaret içerikli karikatürler yayınlayan dergi, karikatürleri 1 Eylül'de tekrar yayınlamıştı.

Hamaney: Hz. Muhammed karikatürlerinin yayınlanması büyük bir günah #1