Hafter'e bağlı silahlı gruplar arasında çatışma çıktı

Hafter'e bağlı silahlı gruplar arasında çatışma çıktı

Çatışma, petrol tanklarına yakın bir bölgede yaşandı. Tesislerde çalışanların can güvenliği tehlikeye atıldı.

Libya Ulusal Petrol Kurumu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Hafter'e bağlı 2 silahlı grup arasında Sirte Körfezi'ndeki petrol tesisleri yakınında çatışmalar yaşandığını duyurdu.

Çatışmalar, doğudaki Brega bölgesinde son 48 saat içinde Hafter'e bağlı Es-Saika (Yıldırım) ismi verilen silahlı bir grup ile petrol tesisleri muhafızları arasında çıktı.

HAFTER'E BAĞLI MİLİSLER ÇATIŞTI

Olayın, petrol tanklarının birkaç yüz metre uzağında yaşandığına değinilen açıklamada, bu kişilerin, petrol tesisleri ile buralarda çalışanların güvenliğini düşünmediği kaydedildi.

"PETROL BÖLGELERİNİN EMNİYETİ YENİDEN YAPILANDIRILSIN"

Petrol tesislerinden Rus güvenlik şirketi Wagner ile Suriyeli paralı savaşçılar ve Sudanlı Cancavid milislerinin çıkarılmasının önemine işaret eden NOC, petrol bölgelerinin emniyetinin, profesyonel, bağımsız ve disiplinli bir güvenlik gücünün şemsiyesi altında yeniden yapılandırılması çağrısında bulundu.

NOC'tan dün yapılan yazılı açıklamada, kuruma bağlı tesislerin savaş mevkisi olarak kullanılmasından, bunun da petrol ve gaz tesislerinin yıkımına neden olacak yeni bir çatışmayı alevlendirme ihtimalinden endişe duyulduğu bildirilmişti.