Gürcistan’da eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili'ye destek yürüyüşü

Gürcistan’da eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili'ye destek yürüyüşü

muhalefetteki Birleşik Ulusal Hareket Partisi ve destekçileri, 1 Ekim'de gözaltına alınan ve cezaevinde açlık grevine başlayan eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin serbest bırakılması için yürüdü.

Gürcistan’da eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili'ye destek yürüyüşü

Gürcistan’ın eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, 8 yıl sonra geldiği ülkesinde yerel seçimlere 1 gün kala 1 Ekim Cuma günü başkent Tiflis’te gözaltına alınmış ardından cezaevinde açlık grevine başlamıştı.

SAAKAŞVİLİNİN SERBEST BIRAKILMASINI İSTEDİLER

Saakaşvili’nin kurucusu olduğu muhalefet partisi Birleşik Ulusal Hareket (UNM) ve destekçileri, Saakaşvili’nin serbest bırakılması için yeniden sokağa indi. Araçlar ve otobüslerle konvoylar halinde Tiflis’e gelen göstericiler, “Gürcistan, Gürcistan” ve “Özgür Misha” sloganları atarak, Birinci Cumhuriyet Meydanı’ndan Özgürlük Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi.

Gürcistan’da eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili'ye destek yürüyüşü - Video

AVUKATI, SAAKAŞVİLİ'NİN MEKTUBUNU OKUDU

Göstericilerden Dato Amilakhvari yaptığı açıklamada, "Gürcistan halkına hayır getirecek kişi olan Misha’nın (eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili) özgürlüğünü talep etmek için buradayız" ifadelerini kullandı. Saakaşvili’nin savunma avukatı Nika Gvaramia ise Özgürlük Meydanı’ndaki mitingde, Saakaşvili’nin gönderdiği mektubu okudu.

UNM Başkanı Nika Melia ise yaptığı konuşmada, öfkeli olduklarını dile getirerek, “Bugün ülkemizde tarihi bir adaletsizlik yaşanıyor" dedi.

Gürcistan’da eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili ye destek yürüyüşü #1

"FEDAKARLIĞIN, TARİHE KAZINACAK"

UNM’den Kutaisi Belediye Başkan Adayı Khatia Dekanoidze, "Arkadaşım ve Gürcistan’ın üçüncü cumhurbaşkanı, fedakarlığın ve vatanını sevme biçimin tarihe kazınacak. Bugün mitinge katılan ve sağda yer alan herkes de tarihe geçecek. Bu tarihin bir parçası olun" ifadelerini kullandı.

Göstericiler, Gürcistan’da 30 Ekim’de yapılacak olan ikinci tur belediye seçimlerinde de Özgürlük Meydanı’nda yeniden toplanacaklarını duyurdu.

Gürcistan’da eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili ye destek yürüyüşü #2

SAAKAŞVİLİ 2013’TEN BU YANA YURT DIŞINDAYDI

Gürcistan Savcılığı, 2007’de muhaliflerin mitingini dağıtmak, İmedi televizyon kanalının kurucusu Badri Patarkaçişvili’nin mal varlığına el koymak, yolsuzluk, görevi kötüye kullanmak ve bir milletvekilini dövdürmekle suçlanan Saakaşvili hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı. Tiflis Şehir Mahkemesi de 2018’de Saakaşvili’ye bir cinayet davasında af yetkisini kötüye kullandığı gerekçesiyle 3 yıl hapis cezası vermişti. Saakaşvili, 2013’te Gürcistan’da cumhurbaşkanlığı görev süresinin dolmasının ardından ülkeden ayrılarak ABD’ye gitmişti.

Gürcistan’da eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili ye destek yürüyüşü #3

Dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Saakaşvili’ye Mayıs 2015’te Ukrayna vatandaşlığı vermişti. Saakaşvili, Odessa Valiliği görevine atanmış, 2016’da görevinden istifa etmişti. 4 Aralık 2015’te Gürcistan vatandaşlığından çıkarılan Saakaşvili, Ukrayna’da Yeni Güçler Hareketi Partisi’ni kurarak muhalefette yer almıştı. 26 Temmuz 2017’de Ukrayna vatandaşlığından da çıkarılan Saakaşvili’ye Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy geçtiğimiz yıl yeniden vatandaşlık vermişti.

Gürcistan’da eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili ye destek yürüyüşü #4

Gürcistan’da eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili ye destek yürüyüşü #5

Gürcistan’da eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili ye destek yürüyüşü #6

İlginizi Çekebilir
Azra'nın katili, cezaevinde intihar etti
Azra'nın katili, cezaevinde intihar etti
544 YORUM
3. Sayfa
Hadise ve Mehmet Dinçerler'in ayrılık sebebi ortaya çıktı
Hadise ve Mehmet Dinçerler'in ayrılık sebebi ortaya çıktı
491 YORUM
Magazin
Elektrikli araba devine yatırım, geleceğe yatırım!
ADVERTORIAL
Tesla
Rafael Sadi: Erdoğan ile üniversitede 4 sene beraber okuduk
Rafael Sadi: Erdoğan ile üniversitede 4 sene beraber okuduk
502 YORUM
Gündem
Faiz mesajı, dünyada yankı uyandırdı
Faiz mesajı, dünyada yankı uyandırdı
305 YORUM
Ekonomi