Gürcistan, Türkiye-Azerbaycan ile iş birliği mesajı verdi

Gürcistan, Türkiye-Azerbaycan ile iş birliği mesajı verdi

Gürcistan Dışişleri Bakanı Davit Zalkaliani, bölgesel iş birliğinin önceliklerinden olduğunun altını çizerek, Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan ortaklığının iş birliği örneği olduğunu aktardı.

Gürcistan Dışişleri Bakanı Davit Zalkaliani, Levan Mikeladze Fonu ile Gürcü-Amerikan İş Konseyi tarafından organize edilen "Gürcistan ve Komşular" konulu video konferansa katıldı.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Begin'in de katıldığı konferansta konuşan Zalkaliani, bölgesel iş birliği ve ortaklıkların daha da artırılması ve güçlendirilmesinin önemine vurgu yaptı.

BÖLGESEL İŞ BİRLİĞİ

Zalkaliani, "Gürcistan'ın dış politikasının önceliklerinden biri, uzun vadeli ve sürdürebilir kalkınmanın itici gücü olan bölgesel iş birliğidir. Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye'nin ortaklığı bölgesel iş birliğinin örneğidir." diye konuştu.

"ÜLKELERİMİZ ARASINDA BENZERİ OLMAYAN BİR BÖLGESEL SİNERJİ VAR"

Zalkaliani,  "Ülkelerimiz arasında benzeri olmayan bir bölgesel sinerji var. Bir yandan Azerbaycan'dan gelen enerji kaynaklarına yönelik artan talebi karşılama fırsatı, diğer yandan Gürcistan ve Türkiye'nin transit potansiyeli Avrupa pazarlarına ek kaynak sağlamak için eşsiz bir fırsat sunuyor." ifadesini kullandı.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) Avrupa bağlantısının 2019'da açıldığını hatırlatan Zalkaliani, bölgesel iş birliğinin bir başka örneğinin de geçen yıl Trans Anadolu Boru Hattı projesinin ikinci fazının açılması olduğunun altını çizdi.

RUSYA'YA KARŞI GÜRCİSTAN'A DESTEK ÇAĞRISI

Zalkaliani, Rusya ile Gürcistan arasında yaşanan Güney Osetya Savaşı'nın üzerinden 12 yıl geçtiğini belirterek, bu savaşı Rusya'nın egemen ve bağımsız bir ülkeye saldırması olarak değerlendirdi.

RUSYA'NIN ATEŞKES İHLALİ

Rusya'nın Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya ile Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanıması ve söz konusu iki bölgenin işgal hatlarında Rus askerleri tarafından sözde sınır olarak bariyerlerin kurulmasına tepki gösteren Zalkaliani, "Gürcistan 12 yıldır savaş halinde. Rusya, ateşkes anlaşmasının şartlarını sürekli olarak ihlal ediyor." diye konuştu.

ORTAKLARDAN GÜVENLİK DESTEĞİ TALEBİ

Gürcistan'ın barış politikası izlediğini, uluslararası ortakların Rusya'ya karşı Tiflis yönetimine destek vermeleri gerektiğini vurgulayan Zalkaliani, "Ortaklarımızı bu konuyu Avrupa'nın güvenlik gündeminde en önemli ve öncelikli hale getirmeye çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Gürcistan, Türkiye-Azerbaycan ile iş birliği mesajı verdi #1