Fransa’da ASALA’yı kınayan Türk belediye meclis üyesi istifa ettirildi

Fransa’da ASALA’yı kınayan Türk belediye meclis üyesi istifa ettirildi

Kardeşinin sosyal medyasında paylaştığı Ermeni terör örgütü ASALA tarafından şehit edilen diplomatların görselini beğenen belediye meclis üyesi, Ermenilerin şikayetleri nedeni ile istifa ettirildi.

Fransa’da ASALA’yı kınayan Türk belediye meclis üyesi istifa ettirildi

Fransa'da Valence kentinde belediye meclis üyesi Yasin Yıldırım, sosyal medya hesabı üzerinden kardeşinin paylaştığı, Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan 'Ermeni terörü saldırılarında şehit diplomatlarımız' başlıklı görseli beğendi.

Ermeni terör örgütü ASALA saldırılarında şehit olan Türk diplomatların anısına yapılan paylaşımı beğenen Yıldırım, Ermeni derneklerinin şikayetlerinin ve baskılarının hedefi oldu.

İSTİFASI İSTENDİ

Kent meclisinde encümen olarak görev yapan Yasin Yıldırım’ın, Belediye Başkanı Nicolas Daragon tarafından istifası istendi.

Ermeni dernekleri, geçen yıl yapılan seçim kampanyalarında da Yıldırım’ı 1915 olaylarında Ermeni iddialarını yalanlayan bir içerik beğendiği için hedef almıştı.

2015’TE ERMENİ İDDİALARI TANINDI

Ermeni lobilerinin baskısı ile Fransız parlamentosu, 2001 yasası ile 1915 Ermeni iddialarını tanımış, bu iddiaların inkarını suç olarak tanıyan ve bir yıl hapis ile 45 bin euro para cezası veren yasa kabul edilmişti.

Fransa Anayasa Konseyi, tepkiler üzerine yasayı ifade özgürlüğüne aykırı bularak iptal etmişti.

Fransa’da ASALA’yı kınayan Türk belediye meclis üyesi istifa ettirildi  #1