Fransa Başbakanı Philippe istifa etti

Fransa Başbakanı Philippe istifa etti

Koronavirüs krizini iyi yönetemediği gerekçesiyle eleştirilen Edouard Philippe, istifasını Cumhurbaşkanı Macron'a sundu.

Fransa Başbakanı Philippe istifa etti

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, görevinden ayrıldı.

Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Başbakan Edouard Philippe ile hükümetinin istifasının bu sabah Emmanuel Macron'a sunulduğunu açıkladı.

FRANSA'DA İSTİFA DEPREMİ

Cumhurbaşkanı Macron istifaları kabul ederken, açıklamada bu durumun sebebine yer verilmedi. Yeni hükümet kurulana kadar, mevcut hükümet görevine devam edecek.

Fransız basınında yer alan haberlerde, Macron'un, görev süresinin son iki yılında yeni bir rota çizme sözü verdikten sonra kabine değişikliğinin beklendiği kaydedildi.

MACRON'UN "YENİ EKİP" AÇIKLAMASI

Emmanuel Macron, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Philippe ile ilişkisinin "tarihi" olduğunu ve Başbakan'ın hükümetin lideri olarak "olağanüstü bir iş" yaptığını ifade etti. Yeni bir ekibin ülkenin yeniden inşasına öncülük edeceğini belirten Macron, bunun kim olacağını ise söylemedi.

Fransa Başbakanı Philippe istifa etti #1

"SALGINI İYİ YÖNETEMEDİ" ELEŞTİRİSİ

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı, yaz tatilinden sonra eylül ayında işe dönüşün "çok zor olacağını" söyleyerek, "Hazırlanmalıyız." ifadesini kullandı.

Başbakan Philippe, koronavirüs krizini iyi yönetemediği gerekçesiyle eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Philippe ve ve bakanlar hakkında 63 suç duyurusunda bulunulmuştu.

Bununla birlikte son dönemde Philippe'in Fransız halkı arasındaki popülaritesi, Macron'un aksine artarak yüzde 57'ye çıktı.

YEREL SEÇİMLERDE SONUÇ HÜSRAN

Hükümetin istifası, Fransa'daki yerel seçimlerin ardından geldi. Cumhurbaşkanı Macron'un kurucusu olduğu iktidar partisi Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) hiçbir büyük şehirde kazanamazken, Yeşiller Partisi (EELV) Lyon, Bordeaux, Strazburg, Marsilya gibi yerlerde üstünlük elde etti.

Başbakan Edouard Philippe ise, Le Havre'da girdiği yarışta yüzde 58,83 ile seçimi kazandı.

Fransa Başbakanı Philippe istifa etti #2

YENİ BAŞBAKAN CASTEX

Philippe'in istifasının ardından Başbakanlık görevine Jean Castex atandı.

Elysee Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Castex'in Başbakan olarak atandığı ve yeni hükümeti kurmakla görevlendirildiği belirtildi.

Castex, koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirlerin kaldırılmasına ilişkin süreci yönetmek için nisanda Macron tarafından görevlendirilmişti.

2008'de ülkenin güneyindeki Prades semtinin belediye başkanlığını yapan Castex, Nicolas Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığı döneminde 2011 ve 2012'de Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürütmüştü.