Florida'da Ian Kasırgası, konut sorununu artırdı

Florida'da Ian Kasırgası, konut sorununu artırdı

Uygun fiyatlı konut sıkıntısının yaşandığı eyalet, faciaya sahne oldu. Uzmanlar, "Kasırgada evlerini kaybedenler, diğerleriyle rekabet etmek zorunda. Durum zor" dedi.

ABD'de Ian Kasırgası, Florida eyaletinde büyük yıkımlara neden oldu.

Özellikle evlerin ağır hasar aldığı eyalette objektiflere çarpıcı kareler yansıdı.

Eyalette düşük gelirli kesim, konut sıkıntısı yaşamaya başladı.

Kasırganın ortaya çıkardığı konut sıkıntısı

ABD medyasındaki haberlerde, zaten düşük gelirli aileler için uygun fiyatlı konut yetersizliğinin bulunduğu eyalette, milyarlarca dolarlık hasara neden olan kasırganın bu problemi daha da gün yüzüne çıkardığı kaydedildi.

NBC’ye konuşan Florida Üniversitesi Shimberg Konut Araştırmaları Merkezi'nden araştırmacı Anne Ray, "Kasırga Florida’ya bu sezon, özellikle hizmet işlerinde ve diğer düşük ücretli alanlarda çalışan insanlar için zaten uygun fiyatlı konut sıkıntısının olduğu bir dönemde geldi." dedi.

"Bu çok zor bir durum"

Ray, son yıllarda eyalette konut maliyetlerinin kiracılar ve ev sahipleri için arttığına dikkati çekerek, "Kasırgada evlerini kaybeden insanlar, şimdi zaten uygun fiyatlı konut bulmaya çalışan diğer insanlarla rekabet etmek zorunda kalacaklar. Bu çok zor bir durum." diye konuştu.

Florida da Ian Kasırgası, konut sorununu artırdı #1

"Şu an ne yapacağımızı bilemiyorum"

Florida’nın en yoksul yerleşim yerlerinden biri olan Arcadia’da yaşayan Alaura Miller, ayda 1000 dolar kira ödedikleri prefabrik evlerinin kasırgada kullanılamaz derecede zarar gördüğünü ve kira yardımı olmadan başka bir ev bulmasının mümkün olmadığını söyledi.

60 yaşındaki emekli berber Miller, “Bu eyalette kalmaya devam mı edeceğim yoksa Teksas’taki kızımın yanına mı taşınmak zorunda kalacağım, şu an ne yapacağımızı bilemiyorum.” dedi.

Florida da Ian Kasırgası, konut sorununu artırdı #2

"Bütün kaynaklarımı tüketmek üzereyim"

Miller, düşük veya sabit gelirli Florida sakinlerinin, ülkenin yaşamak için en popüler ve pahalı eyaletlerinden birinde uygun fiyatlı konut bulmakta zorlandığını vurguladı.

Kasırganın vurduğu diğer şehirlerden Myakka City'de skleroz rahatsızlığı bulunan kızı ile yaşayan 69 yaşındaki Brenda West de ayda 1000 dolar ödedikleri evlerinin kullanılamaz hale gelmesinden dolayı geçici olarak ucuz bir otele çıktıklarını belirtti.

West, kızının rahatsızlığından dolayı sığınma evlerinde kalamayacaklarına işaret ederek, “Buradan nereye giderim, bilemiyorum. Bütün kaynaklarımı tüketmek üzereyim.” ifadelerini kullandı.

Florida da Ian Kasırgası, konut sorununu artırdı #3

"Evsiz kalacağımız hiç aklıma gelmezdi"

AA'nın haberine göre, Federal Acil Durum Yönetim Ajansı'na (FEMA) başvurduklarını kaydeden West, şunları aktardı:

"Bizden daha kötü durumdakilerin olduğunu biliyorum ama evsiz kalacağımız hiç aklıma gelmezdi. Böyle bir şeyin başına geleceğini asla düşünmüyorsun, sonra aniden yüzüne çarpıyor.

Aman tanrım! Daha önce nerede yaşayacağım ya da nereye gideceğim konusunda endişelenmek zorunda kaldığım bir pozisyonda hiç bulunmadım."

Florida da Ian Kasırgası, konut sorununu artırdı #4

Ian Kasırgası ABD'nin Florida eyaletinde sel baskınları ve yıkımlara neden oldu ViDEO


İlginizi Çekebilir
Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nun elini sıkmadı
Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu’nun elini sıkmadı
515 YORUM
Gündem
Para kazanmak hiç bu kadar kolay olmamıştı!
ADVERTORIAL
CoinPro
Yasmin Erbil ile Yiğit Poyraz öpüştü
Yasmin Erbil ile Yiğit Poyraz öpüştü
160 YORUM
Magazin
Ali Babacan: 6 ayda ekonomideki kriz iklimini çözeriz
Ali Babacan: 6 ayda ekonomideki kriz iklimini çözeriz
399 YORUM
Gündem
Ebru Polat'tan göğüs frikiği
Ebru Polat'tan göğüs frikiği
125 YORUM
Magazin