Dünya Bankası salgınla mücadelede son 15 ayda 157 milyar dolar harcadı

Dünya Bankası salgınla mücadelede son 15 ayda 157 milyar dolar harcadı

Dünya Bankası koronavirüs mücadelesinde son 15 ayda 157 milyar dolar harcadığını açıkladı.

188 ülkenin üye olduğu Dünya Bankası Grubu açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs salgınının tıbbi, ekonomik ve sosyal etkileriyle mücadele için son 15 ayda 157 milyar doların üzerinde kaynak kullanıldığı bildirildi.

157 MİLYAR DOLAR KAYNAK KULLANILDI

Bankadan yapılan açıklamada, gelişmekte olan ülkelerde milyonlarca insanın yaşamına ve geçim kaynaklarına ciddi şekilde zarar veren korona salgınına yanıt olarak, 1 Nisan 2020'den 30 Haziran 2021'e kadar olan süreçte Dünya Bankası Grubu'nun salgınla mücadele için 157 milyar doların üzerinde kaynak kullandığı aktarıldı.

Söz konusu kaynağın Dünya Bankası Grubu'nun tarihindeki en büyük kriz müdahalesi olduğu belirtilen açıklamada, sadece 2021 mali yılında (1 Temmuz 2020-30 Haziran 2021) grubun taahhüt ve seferber ettiği kaynağın yaklaşık 110 milyar doları bulduğu kaydedildi.

Dünya Bankası salgınla mücadelede son 15 ayda 157 milyar dolar harcadı #1

TOPARLANMA ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

Açıklamada, salgının başlangıcından bu yana ülkelerin acil sağlık durumlarını ele almaları, sağlık sistemlerini güçlendirmeleri, yoksulları korumaları, işletmeleri desteklemeleri, istihdam yaratmaları, yeşil ve kapsayıcı toparlanmayı başlatmaları için desteklendiği ifade edildi.

Küresel ekonominin 2021'de yüzde 5,6 oranında büyümesinin beklendiğine işaret edilen açıklamada, şimdiye kadar toparlanmanın eşit seyretmediği ve dünyanın en yoksul ülkelerinin çoğunun geride kaldığı aktarıldı.

"YARDIM SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Gelişmiş ekonomilerin yaklaşık yüzde 90'ının 2022 yılına kadar salgın öncesindeki kişi başına düşen gelir seviyelerini geri kazanmasının beklendiği, yükselen piyasaların ve gelişmekte olan ekonomilerin ise sadece üçte birinin bunu sağlayabileceğinin tahmin edildiği kaydedildi.

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, söz konusu kaynağı "rekor" olarak nitelendirerek, "Daha geniş tabanlı bir ekonomik toparlanma sağlanmasına yardımcı olmak için devam eden bu salgında gelişmekte olan ülkelere kritik yardım sağlamaya devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Malpass, gelişmekte olan ülkeler için sınırlı aşı kaynağı konusunda "derin endişeleri" olduğunu ifade etti.

İlginizi Çekebilir
Azra'nın katili, cezaevinde intihar etti
Azra'nın katili, cezaevinde intihar etti
558 YORUM
3. Sayfa
Hesabında hayal edemeyeceği miktarda para var!
ADVERTORIAL
Highfx
Mansur Yavaş'tan İyi Parti'nin adaylık çağrısına olumlu yanıt
Mansur Yavaş'tan İyi Parti'nin adaylık çağrısına olumlu yanıt
971 YORUM
Gündem
Rafael Sadi: Erdoğan ile üniversitede 4 sene beraber okuduk
Rafael Sadi: Erdoğan ile üniversitede 4 sene beraber okuduk
511 YORUM
Gündem
TFF, Amedspor'un cezasını açıkladı
TFF, Amedspor'un cezasını açıkladı
481 YORUM
Futbol