DSÖ: Koronavirüs uzun bir süre bizimle olacak

DSÖ: Koronavirüs uzun bir süre bizimle olacak

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüsle mücadelenin uzun süreceğini, dünya ülkelerinin bu mücadelede birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtti.

DSÖ: Koronavirüs uzun bir süre bizimle olacak

İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle basın toplantısına katılan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu öncülüğünde gün içinde düzenlenen "Koronavirüs Küresel Mukabele Uluslararası Taahhüt Etkinliği"ne 40 ülkeden liderin katıldığını belirterek, koronavirüs aşısı, teşhisi ve tedavilerinin araştırılması ve geliştirilmesi için toplam 7.4 milyar dolar taahhüt edildiğini anımsattı.

DSÖ: Koronavirüs uzun bir süre bizimle olacak #1

"HEPİMİZ GÜVENDE OLANA KADAR HİÇBİRİMİZ GÜVENDE DEĞİLİZ"

Ghebreyesus, etkinliğin küresel dayanışmanın güçlü ve ilham verici bir göstergesi olduğuna işaret ederek, "Koronavirüsten herkes eşit şekilde korunmalı. Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz." dedi.

DSÖ: Koronavirüs uzun bir süre bizimle olacak #2

"VİRÜS, UZUN SÜRE BİZİMLE"

Dünya genelinde bazı ülkelerde yeni vakaların ve ölümlerin sayısı azalırken, diğerlerinde arttığına vurgu yapan Ghebreyesus, "Bu yüzden bağış etkinliği çok önemliydi. Bu virüs, uzun süre bizimle olacak. Onu yenecek araçları geliştirmek ve paylaşmak için bir araya gelmeliyiz." ifadesini kullandı.

Ghebreyesus, "Bu virüsün panzehri ulusal birlik ve küresel dayanışmadır. Bu virüse karşı panzehir, insan ruhudur." değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ: Koronavirüs uzun bir süre bizimle olacak #3

"REMDESİVİR'DE UMUT SİNYALLERİ VAR"

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, "Remdesivir" adlı antiviral ilacın koronavirüs tedavilerinde kullanılmasına ilişkin bir soruya "İlacın potansiyel kullanımı için orada (ABD'de) umut sinyalleri var." yanıtını verdi.

İlacı üreten Amerikan Gilead ilaç şirketiyle DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus'un en üst düzeyde doğrudan görüştüğü bilgisini aktaran Ryan, ilacın küresel çapta "dayanışma" denemelerinin başlayacak olmasından memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Çin’den DSÖ’ye 30 milyon dolarlık bağış-haberi için tıklayın

DSÖ: Koronavirüs uzun bir süre bizimle olacak #4

DSÖ erken uyarı yapılmadı eleştirilerine cevap verdi-haberi için tıklayın

DSÖ: Koronavirüs uzun bir süre bizimle olacak #5

ABD'de koronavirüs için kullanılan ilaca acil durum onayı-haberi için tıklayın

DSÖ: Koronavirüs uzun bir süre bizimle olacak #6