DSÖ erken uyarı yapılmadı eleştirilerine cevap verdi

DSÖ erken uyarı yapılmadı eleştirilerine cevap verdi

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, koronavirüsün ortaya çıkmasından itibaren dünyayı uyarmak için "hızlı" ve "kararlı" bir şekilde hareket ettiklerini savundu.

DSÖ erken uyarı yapılmadı eleştirilerine cevap verdi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle  basın toplantısı düzenledi.

Ghebreyesus, toplantıda, Çin'in Hubey eyaletinin başkenti Vuhan'da 1 Aralık 2019'da ortaya çıkan salgın konusunda izledikleri süreci kronolojik olarak anlattı.

"HIZLI VE KARARLI BİR ŞEKİLDE HAREKET ETTİK"

"DSÖ, başından itibaren dünyayı uyarmak için hızlı ve kararlı bir şekilde hareket etti. Erkenden ve sık sık sözlü uyarıda bulunduk." diyen Ghebreyesus, ocak ayından itibaren virüse ilişkin sürekli basın toplantısı düzenlediklerini hatta bu konuda eleştiri aldıklarını vurguladı.

DSÖ erken uyarı yapılmadı eleştirilerine cevap verdi #1

"MİLYONLARCA KİT GÖNDERDİK"

"DSÖ, şeffaflık ve hesap verebilirlik konusunda kararlıdır." ifadesini kullanan Ghebreyesus, ayrıca ihtiyaç sahibi ülkelere milyonlarca test kiti ve koruyucu ekipman gönderdiklerini kaydetti.

ÇİN ELEŞTİRİLERİNE CEVAP VERMEDİ

Ghebreyesus, kronolojik sıralamada, uluslararası topluma sık sık yaptığı "Çin'e seyahat kısıtlamaları getirmeyin" çağrısına ise değinmedi.

DSÖ, 30 Ocak'ta Kovid-19'a ilişkin "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan etmişti. Ghebreyesus, karar için, "Temel sebep Çin'de olup bitenler değil, diğer ülkelerde olanlar" ifadesini kullanarak, Çin ile ticari aktiviteleri ve ülkeye yapılan seyahatleri kısıtlamak için hiçbir gerekçe olmadığını savunmuştu.

Ghebreyesus, 3 Şubat'ta ise Çin'e karşı ticaret ve seyahat kısıtlamalarına karşı olduklarını tekrarlamıştı.

DSÖ erken uyarı yapılmadı eleştirilerine cevap verdi #2

Çin’den DSÖ’ye 30 milyon dolarlık bağış-haberi için tıklayın

DSÖ erken uyarı yapılmadı eleştirilerine cevap verdi #3