Donald Trump vakaların artışında protestocuları suçladı

Donald Trump vakaların artışında protestocuları suçladı

ABD Başkanı, koronavirüs vakalarının genç nüfusta artışının nedeninin, ülkede düzenlenen ırkçılık karşıtı protestolar olabileceğini kaydetti.

Donald Trump vakaların artışında protestocuları suçladı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da koronavirüs salgınına ilişkin son gelişmeleri ele aldığı bir basın toplantısı düzenledi.

Bugün Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in koronavirüs'e karşı geliştirmekte olduğu potansiyel aşıdan 100 milyon doz tedarik edilmesi için 1.95 milyar dolarlık sipariş verdiklerini hatırlatan Trump, aşı ve tedavi konusunda hızlı ilerlediklerin belirtti.

Koronavirüs kaynaklı ölümlerin neredeyse yarısının yaşlı bakımevlerinde gerçekleştiğine işaret eden Trump, salgının başından bu yana buralarla ilgili gerekli önlemleri almaya çalıştıklarını vurguladı.

Donald Trump vakaların artışında protestocuları suçladı #1

YAŞLI BAKIMEVLERİ İÇİN YENİ ADIM

Yaşlı bakımevlerine ilişkin yeni kararlar da aldıklarını dile getiren Trump, "Yaşlı bakımevlerinde çalışan tüm personeller en üst düzeyde test olacak. Bu kapsamda 15 bin hızlı test tanı cihazı göndereceğiz. Bu cihazlar 5 ila 15 dakikada sonuç alınmasını sağlayacak." bilgisini paylaştı.

Trump ayrıca Sağlık Bakanlığının, ek personel alımı, test kapasitesinin artırımı, teknolojik destek gibi konularda harcanmak üzere bakımevlerine toplam 5 milyar dolarlık yardım yapacağını kaydederek, yüksek risk bölgelerine daha fazla yardım gideceğini anlattı.

Arizona, Kaliforniya, Teksas gibi eyaletlerde son günlerde artan vaka sayılarının da tekrar düşüşe geçtiğini kaydeden Trump, "Bu bölgelerde çok iyi iş çıkardık." dedi.

Donald Trump vakaların artışında protestocuları suçladı #2

"YAPILAN GÖSTERİLERDEN SONRA VAKA SAYILARI ARTMAYA BAŞLADI"

ABD'de mayıs ayından itibaren birçok şehirde yapılan büyük çaplı ırkçılık karşıtı protestolara işaret eden Trump, "Gençler arasındaki koronavirüs vakalarının sıçrayışa geçmesinin birçok nedeni olabilir.

Yapılan gösterilerden kısa süre sonra vaka sayıları artmaya başladı, büyük ihtimalle bu gösteriler alınan önlemlerin büyük çapta gevşemesine yol açtı.

Ayrıca yapılan seyahatler, tatil günlerinde büyük gruplar halinde yapılan toplantılar ve sahillerdeki kalabalıklar da vakaları artırmış olabilir." ifadelerini kullandı.

Donald Trump vakaların artışında protestocuları suçladı #3

TRUMP'TAN AMERİKA HALKINA MESAJ

ABD'nin güney komşusu Meksika'da da salgının ciddi bir hal aldığına dikkati çeken Trump, sınırda örülen duvarın yasa dışı göçmen akışını kestiğini, bu nedenle de virüsün Meksika'dan ABD'ye daha az taşındığını söyledi.

Donald Trump vakaların artışında protestocuları suçladı #4

"HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ"

Amerikan halkına seslenen Trump, "Bizim stratejimiz yüksek risk gruplarını korurken, daha genç ve sağlıklı vatandaşlarımızın okullarına ve işlerine dönmesini sağlamak.

Bu kişiler de okullarında ve işlerinde gardlarını düşürmemeli, maskelerini takmalı, sosyal mesafeyi korumalı ve ellerini sürekli yıkamalı.

Genç Amerikalılardan barlara ve diğer kalabalık alanlara yığılmamalarını istiyoruz. Hepimiz aynı gemideyiz." ifadelerini kullandı.

Trump, Demokrat Başkan Adayı ve Eski Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın kendisine yönelik "ilk faşist başkan" nitelendirmesine ilişkin, "Ben siyahi Amerikalılar için diğer tüm başkanlardan daha çok şey yaptım. Belki Abraham Lincoln bir istisna olabilir." dedi.

Donald Trump vakaların artışında protestocuları suçladı #5