Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10 büyükelçiye: Siz kimsiniz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10 büyükelçiye: Siz kimsiniz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 büyükelçinin Osman Kavala'ya ilişkin yaptığı açıklamaya en sert ifadelerle tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10 büyükelçiye: Siz kimsiniz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Angola, Togo ve Nijerya ziyaretini tamamladı.

Bunun üzerine dönüş yoluna geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, uçakta gazetecilerle sohbet etti.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, 10 büyükelçinin Osman Kavala'nın serbest kalması yönündeki skandal çağrıya değindi.

"DIŞİŞLERİ BAKANIMIZA SÖYLEDİM, BUNLARI ÜLKEMİZDE AĞIRLAMAK ZORUNDA DEĞİLİZ"

Açıklamalarında oldukça sert ifadelere yer veren Erdoğan, şunları söyledi:

"Bakın şimdi AİHM bir karar almış. Bu Kavala denilen Soros artığıyla ilgili olarak Türkiye'yi adeta burada mahkum etmek istiyorlar. 10 tane büyükelçi bu açıklamayı niye yapar? Bu Soros artığını savunanlar, bunu nasıl bıraktırırız gayreti içindeler. Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz.

"BÖYLE BİR DERS VERMEK HADDİNİZE Mİ, KİMSİNİZ SİZ"

Türkiye'ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin? Kimsiniz siz? Neymiş? Kavala'yı bırakın. Sen kendi ülkendeki haydutları, katilleri, teröristleri bırakıyor musun? Amerika'sı, Almanya'sı, hangisi böyle bir şeyi şu ana kadar yaptı? Yapmadılar ve yapmazlar. Konuştuğu zaman sana verecekleri cevap şudur, 'Yargı bağımsızdır.' Sizde yargı bağımsız da bizdeki yargı bağımlı mı? Bizdeki yargı, bağımsızlığın en güzel örneklerini veriyor."

"BUNLAR TERÖRÜN BESLENDİĞİ ODAKLAR"

Erdoğan, açıklamalarının ardından gelen "Türkiye’ye ders vermek haddinize mi?" diyerek çok net konuştunuz. Muhalefet de büyükelçilerin tarzıyla konuşuyor, bunu milli bir konu olarak görmüyor. Siz bunu nasıl görüyorsunuz? Bunlar niye Osman Kavala ve Demirtaş meselesine odaklandılar? Bunun arka planında ne görüyorsunuz?" sorularına ise şu yanıtı verdi:

"Terörün beslendiği odaklar belli. Bunlar zaten terörün beslendiği odaklar. Selahattin Demirtaş da öyle. Daha devam eden davaları var. Kavala hakeza öyle. Fakat Kavala’nın özelliği daha farklı. Uluslararası camia içerisinde Soros ne ise Kavala o. Bunlar para ile istedikleri yeri istedikleri gibi sallamaya çalışıyorlar. Şimdi Soros’un oğlu da giriyor. O da babası gibi. Bunların çok iyi takip edilmesi lazım. Bunlar mesela şu anda Balkanlara sızmanın, Balkanları sindirmenin gayreti içerisindeler.

"TÜRKİYE OLARAK GÜÇLÜYÜZ, BİZE SIZAMIYORLAR"

Bunlara da tabii fırsat vermeyeceğiz, verilmemesi lazım. Kosova’da, Makedonya’da, Arnavutluk’ta, her yerde buna benzer şeyleri yaparlar. Dolayısıyla bizim bilincimizin altına bunu bir defa yerleştirmemiz lazım. Elhamdülillah, Türkiye olarak biz güçlüyüz ve bize sızamıyorlar. Terörist sayısında ciddi bir düşüş var. Bundan sonra da terörle mücadeleye aynı kararlılıkla devam edeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan dan 10 büyükelçiye: Siz kimsiniz #1