Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bölgemiz terör örgütlerinden temizlendikçe kalkınma hızlanacaktır

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bölgemiz terör örgütlerinden temizlendikçe kalkınma hızlanacaktır

Erdoğan, terörle mücadelede küresel iş birliği mesajı verdi. Kıbrıs meselesine ilişkin ise Erdoğan, KKTC'nin çözüm vizyonunun desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bölgesel ve uluslararası meselelere dair değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın toplantısına katılmak üzere Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'a giden Erdoğan, burada yaptığı açıklamada, küresel iş birliğinin terörle mücadelede hayati önemde olduğunu vurguladı.

"BÖLGEMİZ TERÖR ÖRGÜTLERİNDEN TEMİZLENDİKÇE..."

"Mücadelemizi terör örgütleri arasında ayrım yapmaksızın sürdürmeliyiz." diyen Erdoğan, "Bölgemiz PKK, YPG, FETÖ, DEAŞ gibi eli kanlı terör örgütlerinden temizlendikçe huzur, istikrar ve ekonomik kalkınma da hızlanacaktır." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bölgemiz terör örgütlerinden temizlendikçe kalkınma hızlanacaktır ViDEO

KIBRIS'TA İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM VURGUSU

Kıbrıs meselesine ilişkin görüşlerini paylaşan Erdoğan, iki devletli çözümün altını çizdi.

Erdoğan, "Kıbrıs meselesinde Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesi çözümün anahtarıdır. Tüm dost ve kardeş ülkelerin KKTC'nin çözüm vizyonunu ön yargısız bir şekilde değerlendirmesini istiyorum." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bölgemiz terör örgütlerinden temizlendikçe kalkınma hızlanacaktır #1

Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:

"AŞIMIZI TÜM İNSANLIĞIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ"

"İnşallah süreç tamamlanınca aşımızı milletimizle birlikte tüm insanlığın hizmetine sunacağız. Zirvemiz 'Birlikte Geleceğe' temasıyla düzenleniyor. Teşkilatımızdan ekonomik iş birliğimiz güçlendirilmesi bakımından nasıl daha iyi faydalanabileceğimizi belirlememiz önem taşıyor.

"GÜÇLÜ İRADEMİZİ VURGULAYAN BİR BELGE"

Ortak hedeflere ulaşabilmemiz için gerekli yol haritası 2025 vizyon belgesinde yer alıyor. Bugün onaylayacağımız Aşkabat Eylem Mutabakatı'nı da bu doğrultudaki güçlü irademizi vurgulayan bir belge olarak görüyoruz.

TİCARET HACMİNDE 100 MİLYAR DOLAR HEDEFİ

8 milyon kilometrekarelik bir alanda, yaklaşık 500 milyon nüfusu barındıran coğrafyamızın sunduğu yüksek potansiyelden daha fazla yararlanmalıyız. Ticaret hacmimizi 100 milyar dolar seviyesine çıkarmak için gayretlerimizi yoğunlaştırmalıyız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bölgemiz terör örgütlerinden temizlendikçe kalkınma hızlanacaktır #2

2025 VİZYON BELGESİ

Bu kapsamda öncelikle 2025 Vizyon Belgesi'nin de stratejik hedefleri arasında yer alan ticaret anlaşmasını yürürlüğe koymalıyız. Maalesef 17 yıldır uygulanamayan bu anlaşmanın bölge içi ticaretin hak ettiği seviyelere ulaşmasını sağlayacak ana enstrüman olarak inanıyorum.

İstanbul'da ev sahipliği yaptığımız Ecobank'ta kurumsal ve mali kapasitenin artırılması suretiyle tüm teşkilat üyelerinin katılımıyla kalkınmamızda daha önemli işlevler yerine getirilebilir. Ankara'da bulunan Eğitim Enstitüsü, üyelerimiz arasındaki iş birliğini artırarak insani kalkınmaya ciddi katkılarda bulunmaya başlamıştır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bölgemiz terör örgütlerinden temizlendikçe kalkınma hızlanacaktır #3

"ULAŞIM AĞLARININ ÖNEMİ SALGIN ORTAMINDA BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTI"

Yine Ankara'da faaliyetlerini sürdüren Gıda Güvenliği Bölgesel Koordinasyon Merkezi de gıda güvenliğinin temini ve bölgemizde tarım sektörünün geliştirilmesine önemli rol üstlenmektedir.

Bölgesel ve küresel ulaşım ağlarının önemi, salgın ortamında bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bölgemizde ulaşım altyapısının geliştirilmesi ve modern İpek Yolu'nun canlandırılması gayretlerimiz hız kesmeden devam ediyor. Türkiye'nin öncülüğünü yaptığı Hazar Heçişli Doğu-Batı Orta Koridor Girişimi ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı bu bağlamdaki çabalarımızın en somut tezahürüdür.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bölgemiz terör örgütlerinden temizlendikçe kalkınma hızlanacaktır #4

MARMARAY, YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ, İSTANBUL HAVALİMANI...

Ülkemizle bölgemiz arasında doğrudan kara yolu bağlantısı kuracak Zenzegur Koridoru'nun da önemi aşikardır. Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüp Geçidi, İstanbul Havalimanı, Marmara Otoyolu, İstanbul-İzmir Otoyolu tamamlayıcı projelerimiz arasındadır.

Yine Doğu-Batı bağlantısına katkıda bulunacak Filyos Limanı, 1915 Çanakkale Köprüsü ile Çandarlı Limanı projelerinde çalışmalarımız sürüyor. İslamabad-Tahran-İstanbul kara yolunun işlerlik kazanması ve aynı güzergahtaki demiryolu hattının canlandırılması gayretlerini de memnuniyetle karşılıyoruz. Dolayısıyla teşkilatımızı daha çok sahiplenmemiz, reform sürecini devam ettirmemiz ve güçlü bir bütçeyle etkin kılmamız gerektiğine inanıyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bölgemiz terör örgütlerinden temizlendikçe kalkınma hızlanacaktır #5

AFGANİSTAN MESELESİ

Ciddi bir insani ve ekonomik krizle karşı karşıya bulunan Afganistan'da bir an evvel kalıcı barış ve istikrarın tesis edilmesi önemlidir. Ülkenin tüm kesimlerinin beklentilerini karşılayacak bir yönetim anlayışının geliştirilmesi ortak temennimiz ve hedefimizdir. Afganistan'da sağlık, eğitim gibi kritik sektörler dahil temel devlet yapılarının işler halde tutulması yönündeki çabaları destekliyoruz.

Tüm bölgemizi etkileyecek bir mülteci krizinin önlenmesi için Afgan ekonomisinin ayağa kaldırılması gerekiyor. Türk Kızılay ve sivil toplum kuruluşlarımız, bu ülkede giderek büyüyen açlık ve kıtlık tehlikesine karşı insani faaliyetlerini artırdılar.

İRAN'A YAPTIRIMLAR

İran'a uygulanan tek taraflı yaptırımların son bulması ve tüm tarafların kapsamlı ortak eylem planına geri dönerek yükümlülüklerini yeniden üstlenmeleri, bölgemizin ekonomik refah ve istikrarına katkı sağlayacaktır.

AZERBAYCAN'A DESTEK MESAJI

Kardeşimiz Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını kurtarması, bölgede kalıcı barış ve istikrarın tesisinin de kapılarını açmıştır. Azerbaycan'ın bölgede refahın artması için birbiri ardına hayata geçirdiği projeler takdire şayandır. Bu adımlar, bölgede normalleşme çabalarını destekleyecektir.

Türkiye olarak bu süreçte Azerbaycan'ın yanında olmayı sürdüreceğiz. Teşkilat olarak da Azerbaycan'la tam dayanışma içerisinde olmamız büyük önem arz ediyor."