Çin'den yerli uçak hamlesi: Test uçuşu tamamlandı

Çin'den yerli uçak hamlesi: Test uçuşu tamamlandı

Çin'in "C919" tipi yolcu uçağı, teslimatının öncesinde test uçuşunu gerçekleştirdi. Çin bu hamleyle Boeing ve Airbus'a rakip olmayı planlıyor.

Çin'den yerli uçak hamlesi: Test uçuşu tamamlandı

Çin Ticari Uçak Şirketi COMAC şirketi tarafından üretilen "C919" tipi yolcu uçağı, test uçuşunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, uçağın 3 saatlik test uçuşu bu sabah Şanghay'ın Pudong Havalimanı'nda yapıldı.

Açıklamada, uçağın testte tüm görevleri başarıyla yerine getirdiği, performansının ve genel durumunun iyi olduğu belirtilerek, "C919 yolcu uçağı, ilk müşteriye teslimi öncesinde test uçuşunu başarıyla tamamladı." ifadesi kullanıldı.

Çin'den yerli uçak hamlesi: Test uçuşu tamamlandı - Video

Bu yıl içerisinde 5 adet teslim edilecek

Boeing 737 ve Airbus 320 muadili olarak tasarlanan tek koridorlu yolcu uçaklarından 5'i bu yıl içinde ilk kez China Eastern Havayollarına teslim edilecek.

China Eastern, Mart 2021'de imzalanan anlaşmayla uçakları tanesi 99 milyon dolara satın almak için COMAC ile anlaşmaya varmıştı.

China Eastern, uçakları Şanghay Pudong Havalimanı'ndan Pekin, Guangcou, Şıncın ve Çıngdu şehirlerine yapılacak iç hat uçuşlarında kullanmayı planlıyor.

Şirket uçak için bugüne dek 28 hava yolu şirketinden toplam 815 adet sipariş alındığını bildirdi.

Çin den yerli uçak hamlesi: Test uçuşu tamamlandı #1

Boeing ve Airbus'un "duapolünü" kırabilir

Dünyada sivil havacılık sektöründe en yaygın kullanılan uçak tipi olan "orta mesafe" yolcu uçağının piyasaya sürülmesiyle Çin'in, ABD'li Boeing ile Avrupalı Airbus şirketlerinin egemenliğindeki küresel yolcu uçağı pazarında pay sahibi olabileceği değerlendirmesi yapılıyor.

Devlet Başkanı Şi Cinping, 2017'de Çin Ulusal Halk Kongresine (ÇUHK) sunduğu raporda, C919'un, diğer bilimsel ve teknik ilerlemelerle birlikte "Çin'in yeni kalkınma modelinin motoru olacağı" umudunu dile getirmişti.

Çin den yerli uçak hamlesi: Test uçuşu tamamlandı #2

Bütünüyle yerli niteliği taşımıyor

AA'nın haberine göre, COMAC tarafından ilk kez 2008'de geliştirilmeye başlanan C919, ülkenin Boeing ve Airbus'ın sattığı uçaklara bağımlılığını azaltmayı hedeflese de jet motoru ve kontrol yazılımları gibi kritik bileşenleri General Electric ve Honeywell gibi ABD şirketleri tarafından üretildiğinden bütünüyle yerli niteliğini taşımıyor.

Pekin ile Washington ilişkilerindeki gerilimlerin ardından ABD, Çin'e havacılık ürünleri satılmasına yönelik denetimi artırmış durumda.

Çin den yerli uçak hamlesi: Test uçuşu tamamlandı #3

"Ordu bağlantılı şirketler"

Önceki ABD Başkanı Donald Trump döneminde General Electric'in COMAC'a C919'da kullanılan LEAP jet motorlarının satışını durdurması gündeme gelmiş, Trump'ın ABD şirketlerinin Çin'e jet motoru ve diğer parçaların satışının engellenmemesi gerektiğine yönelik görüşünün ardından ihracat lisansına onay verilmişti.

ABD Savunma Bakanlığı, 14 Ocak 2021'de aralarında Çin'in en büyük akıllı telefon üreticilerinden Xiaomi'nin ve COMAC'nin bulunduğu dokuz şirketi "ordu bağlantılı şirketler" listesine almıştı.