Çevreciler Biden yönetimine tepki gösterdi

Çevreciler Biden yönetimine tepki gösterdi

ABD Başkanı Joe Biden ve ekibi, İkim Konferansı'ndan kısa bir süre sonra Meksika Körfezi'nde tarihinin en büyük petrol ve doğal gaz ihalesini düzenleyince eleştirileri üzerine çekti.

Çevreciler Biden yönetimine tepki gösterdi

ABD yönetiminin, Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi 26. Taraflar Konferansı'ndan (COP26) günler sonra Meksika Körfezi'nde tarihinin en büyük petrol ve doğal gaz ihalesini düzenlemesi çevrecileri harekete geçirdi.

ABD İçişleri Bakanlığı, Meksika Körfezi'ndeki petrol sahalarının neredeyse tamamını içeren, ülke tarihindeki en büyük petrol ve gaz ihalesini düzenledi.

Çevreciler Biden yönetimine tepki gösterdi #1

192 MİLYON DOLARA YAKIN TEKLİF SUNULDU

Yaklaşık 352 bin kilometrekare (80 milyon akre) alanın kiralanması için düzenlenen ihalede, enerji şirketleri Shell, BP, Chevron ve ExxonMobil'in yaklaşık 7000 kilometrekarelik (1,4 milyon akre) alandaki 308 petrol ve doğal gaz sahası için toplam 192 milyon dolara yakın teklif sunduğu açıklandı.

Böylece, 2019'da düzenlenen bir önceki ihalede 233 dolar olan akre başına fiyat, bu ihalede 112 dolara düşerken, yönetimin teklifleri kabul etmek ya da reddetmek için 90 gün süresi bulunduğu öğrenildi.

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin bu ilk petrol ihalesini, geçen haftalarda İskoçya'da gerçekleştirilen COP26'dan hemen sonra düzenlemesi dikkati çekti.

İhale, "Biden'ın kamu alanlarını yeni petrol ve doğal gaz kiralamalarına kapatacağı sözünden vazgeçtiği" şeklinde yorumlandı.

Çevreciler Biden yönetimine tepki gösterdi #2

SÖZ KONUSU İHALENİN YASALARA AYKIRI OLDUĞU SÖYLENDİ

Çevre hukuku üzerine çalışan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Earthjustice, 31 Ağustos'ta ihale kararını mahkemeye taşıdıklarını belirterek, söz konusu ihalenin hem yönetimin karbon emisyonunu azaltma hedefine hem de yasalara aykırı olduğunu ifade etti.

Kuruluş, ihale sonucu imzalanan anlaşmaların devreye girmeye başlayacağı 1 Ocak 2022'den önce mahkemeden sonuç almayı beklediklerini bildirdi.

"DAHA TEHLİKELİ VE İKİ YÜZLÜ DAVRANIŞ DÜŞÜNEMİYORUM"

Biyolojik Çeşitlilik Merkezi, söz konusu ihalenin atmosfere 516 milyon ton sera gazı salınmasına yol açabileceğini, bunun 130 termik santrale ya da 112 milyon motorlu araca denk geldiğini belirtti.

Merkezin yetkililerinden Kristen Monsell, "Biden yönetimi, Meksika Körfezi'nde dev bir karbon bombasının fitilini ateşledi" değerlendirmesinde bulundu.

"İklim zirvesi sonrasında daha tehlikeli ve iki yüzlü bir davranış düşünemiyorum" ifadesini kullanan Monsell, bu adımın kaçınılmaz olarak yeni petrol sızıntılarına ve kirliliğe yol açacağını vurguladı.

Çevreciler Biden yönetimine tepki gösterdi #3

"BU YÖNETİM TÜM DÜNYAYA ABD'NİN İKLİMLE MÜCADELEDEKİ LİDERLİĞE GERİ DÖNDÜĞÜNÜ AÇIKLAMIŞTI"

Temsilciler Meclisi Doğal Kaynaklar Komisyonu Başkanı Raul M. Grijalva ise "Bu yönetim, İskoçya'ya gidip tüm dünyaya Amerika'nın iklimle mücadele konusunda liderliğe geri döndüğünü açıkladı. Şimdi de Meksika Körfezi'nde 80 milyon akre alanı fosil yakıt üreten şirketlere veriyor" dedi.

Yönetim, gelecek yıl Wyoming, Colorado ve Montana'daki sahaları da ihaleye açmaya hazırlanıyor.

Başkan Biden, ABD'nin 2030'a kadar sera gazı emisyonlarını yüzde 50 düşürmeyi, 2050'de de net olarak sıfırlamayı hedeflediğini açıklamıştı.

İlginizi Çekebilir
Kızılcık Şerbeti dizisinde başörtüsü sahnesi
Kızılcık Şerbeti dizisinde başörtüsü sahnesi
951 YORUM
Medya
Öztürk Yılmaz bıçaklı saldırıya uğradı
Öztürk Yılmaz bıçaklı saldırıya uğradı
998 YORUM
3. Sayfa
Günde 10 dakika ayırın, günlük 300 USD kazanın!
ADVERTORIAL
CryptoTrader
Dünya Kupası'nda çeyrek final eşleşmeleri belli oldu
Dünya Kupası'nda çeyrek final eşleşmeleri belli oldu
111 YORUM
Dünya Kupası
Fatih’te üzerine pitbull cinsi köpek salınan polis ateş etti: 1 ölü
Fatih’te üzerine pitbull cinsi köpek salınan polis ateş etti: 1 ölü
1916 YORUM
3. Sayfa