Boris Johnson'a yönelik kendi partisinden gelen istifa çağrıları artıyor

Boris Johnson'a yönelik kendi partisinden gelen istifa çağrıları artıyor

İngiltere'de koronavirüs nedeniyle ilan edilen karantina sırasında Başbakanlıkta düzenlenen partilerle ilgili soruşturmanın ardından Boris Johnson'ın istifa etmesini isteyen vekil sayısı 28 oldu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın liderliğindeki iktidardaki Muhafazakar Parti milletvekili John Stevenson, Başbakan'dan memnuniyetsizliğini dile getiren ve istifasını isteyen son milletvekili oldu.

Stevenson, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Başbakanlıktaki Kovid-19 kurallarının çiğnendiği partiler ve Johnson'ın parlamentoya verdiği yanıt nedeniyle “derin hayal kırıklığına uğradığını” dile getirdi.

“Hükümeti zayıflatıyor”

Johnson ile ilgili güvensizlik mektubu yazan ve Başbakan'a istifa çağrısında bulunan Stevenson, “Devam eden eleştiriler, ifşalar ve sorular, ele alınması gereken çok sayıda başka önemli ve kritik meselenin olduğu bir zamanda hükümeti zayıflatıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Eski Kabine Bakanı Dame Andrea Leadsom da bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, “Sue Gray raporundan çıkardığım sonuç, tolere edilemeyecek ve Başbakan'ın sorumluluğunda olan kabul edilemez liderlik başarısızlıklarının olduğudur.” açıklamasında bulundu.

Güvensizlik mektubu yazılması gerekiyor

AA’nın haberine göre; Muhafazakar Parti içerisinde yeni liderlik oylamasının yapılabilmesi için parti milletvekillerinin yüzde 15'ine denk gelen halihazırda 54 milletvekilinin güvensizlik mektubu yazması gerekiyor.

Boris Johnson a yönelik kendi partisinden gelen istifa çağrıları artıyor #1

Johnson istifa etmeyeceğini açıklamıştı

İngiltere Başbakanı Johnson, Başbakanlıkta düzenlenen partilerle ilgili kıdemli müsteşar Sue Gray'in hazırladığı raporun yayınlanmasının ardından yaptığı açıklamada, raporun “acı” sonuçları ve kamuoyunun öfkesine rağmen görevde kalması gerektiğine inandığını belirterek, bir kez daha istifa etmeyeceğini belirtmişti.

Johnson, “Kararlı bir şekilde, devam etmenin ve vaatleri yerine getirmenin benim işim olduğunu düşünüyorum. (Raporun) sonuçları ne kadar acı ve can sıkıcı olsa da ve ne kadar mahçup edici olsa da ilerlemeye devam etmeliyim ve hükümet ilerlemeye devam etmeli. Böyle de yapıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Tepki çeken partiler

İngiltere'de polis, 2020 ve 2021'de koronavirüs kısıtlamalarının ihlal edildiği öne sürülen 12 olayla ilgili haberlerin ardından sene başında soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma kapsamında Başbakan Johnson'a, kendi doğum günü partisine katılmaktan para cezası verilmişti.

Johnson, koronavirüs kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle aldığı para cezasının ardından 12 Mayıs'ta özür dilemiş ancak istifa etmeyeceğini açıklamıştı.

Raporu yayınladı

Polis soruşturmasının ardından da Gray, raporunu yayınlamıştı.

Raporda, koronavirüs kısıtlamalarının sürdüğü dönemde Başbakanlıkta düzenlenen partilerin çoğunda kuralların ihlal edildiği, temizlik ve güvenlik personelinin de “kabul edilemez” bir muameleyle karşı karşıya kaldığı bildirilmişti.

Raporda, o dönem Başbakanlıkta yapılan birçok etkinliğin düzenlenmesine izin verilmemesi gerektiğine işaret edilerek, endişelerini dile getiren personele de saygı gösterilmediği kaydedilmişti.

İlginizi Çekebilir
Erdem Baş’ın Kanada’da ev sahibi-kiracı anısı
Erdem Baş’ın Kanada’da ev sahibi-kiracı anısı
484 YORUM
Medya
Hesabında birikmiş parayı görünce şok oldu
ADVERTORIAL
Highfx
Ebru Gündeş Rassan Khoshnaw'a evet dedi
Ebru Gündeş Rassan Khoshnaw'a evet dedi
527 YORUM
Magazin
Ortaköy'deki gece kulübü kavgasının yeni detayları
Ortaköy'deki gece kulübü kavgasının yeni detayları
302 YORUM
3. Sayfa
Ekrem İmamoğlu'nu Kemal Kılıçdaroğlu için uyaran vatandaş yeniden gündemde
Ekrem İmamoğlu'nu Kemal Kılıçdaroğlu için uyaran vatandaş yeniden gündemde
214 YORUM
Gündem