Boeing, hatayı açıklayıp özür diledi

Boeing, hatayı açıklayıp özür diledi

Boeing, "737 Max" tipi uçaklarda kazaya "MCAS" adlı sistemdeki hatanın neden olduğunu belirterek, can kayıplarından dolayı özür diledi.

Kullanıcılara ilk tesliminden itibaren 17 ay sonra birinci ve 5 ay sonrasında da ikinci kazası meydana gelen Boeing'in üst yöneticisi Dennis Muilenburg, uçaklarda yazılımsal hata olduğunu belirterek özür diledi.

"ÖZÜR DİLERİZ"

Muilenburg, Twitter hesabından , Etiyopya Hava Yolları'na ve Endonezya Lion Hava Yolları'na ait Boeing 737 MAX 8 tipi uçakların düşmesine ilişkin yaptığı açıklamada,  "737 MAX kazalardaki can kayıplarından dolayı özür dileriz." ifadesini kullandı. Muilenburg, hayatını kaybeden yolcuların ve kabin görevlilerinin ailelerine taziyelerini iletti.

Her iki kazanın da tam detaylarının ilgili hükümetlerin raporlarında ortaya konacağını vurgulayan Muilenburg, "Ancak Etiyopya Hava Yolları'na ait uçak kazasının ilk inceleme raporlarına göre, her iki kazada da MCAS olarak bilinen sistemin hatalı hücum açısı bilgisi alması sonucu aktivite olduğu aşikardır." ifadesini kullandı.