BM: Yunanistan'ın geri itmeleriyle ilgili sağlam kanıtlar var

BM: Yunanistan'ın geri itmeleriyle ilgili sağlam kanıtlar var

Atina yönetiminin göçmenlere karşı tavrı, tartışma konusu olmaya devam ediyor. BM'den yapılan açıklamada, geri itmeler konusunda kanıtlar bulunduğu kaydedildi.

Sığınmacıları geri iten Yunanistan, Birleşmiş Milletler'in (BM) gündemine geldi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Sözcüsü Marta Hurtado, göçmenlerin Yunan güvenlik güçleri tarafından Türkiye'ye geri itilmesine ilişkin bir soruyu yanıtladı.

BM: GERİ İTMELERLE İLGİLİ KANITLAR ALIYORUZ

BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Hurtado'ya, başta Yunanistan'da olmak üzere Avrupa Birliği (AB) sınırlarındaki sığınmacıların geri itilmelerine ilişkin BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi'nin neden bir açıklama yapmadığı yönünde soru yöneltildi.

Sözcü Hurtado, "Yunanistan'daki geri itmelere ilişkin biz de sağlam kanıtlar alıyoruz." karşılığını verdi.

"BU KONUDA AB İLE GÖRÜŞÜYORUZ"

Hurtado, "Böyle bir şey olmamalı. Uluslararası sınırları geçmeye çalışan her bir kişinin, her bir göçmenin bireysel değerlendirilme hakkı var. Fiilen bu konu hakkında halihazırda AB ile görüşüyoruz. Bu konuda devredeyiz." dedi.

BM: Yunanistan ın geri itmeleriyle ilgili sağlam kanıtlar var #1

"KANITLARI TEYİT ETMEK İÇİN UĞRAŞIYORUZ"

Son birkaç aydır Yunanistan'ın sığınmacıları "geri ittiğine dair" kanıtları teyit etmek için uğraştıklarını aktaran Hurtado, ayrıca AB'nin dış sınırlarındaki geri itmeleri durdurmak için neler yapması gerektiği konusunu da takip ettiklerini sözlerine ekledi.

LİBYA AÇIKLAMASI: ENDİŞELİYİZ

Hurtado, ayrıca Libya'daki göçmen ve sığınmacıların durumundan son derece endişeli olduklarını belirtti.

Libyalı makamları, "keyfi olarak gözaltına alınan" sığınmacı ve göçmenleri serbest bırakmaya davet eden Hurtado, "(Libya'da) son günlerde, göçmenleri ve sığınmacıları hedef alan ağır güvenlik operasyonları ve baskınlarında gözle görülür bir artış var. Bunlar ölümlere ve ciddi yaralanmalara neden oldu." şeklinde konuştu.

Hurtado, iddialara ilişkin Libyalı makamlara acil, kapsamlı, bağımsız ve tarafsız soruşturma çağrısında bulundu.

BM: Yunanistan ın geri itmeleriyle ilgili sağlam kanıtlar var #2

YUNANİSTAN'IN GERİ İTMELERİ

AB Komisyonu sözcülerinden Adelbert Jahnz, 7 Ekim'de yaptığı açıklamada, AB'nin dış sınırlarında şiddet kullanılarak geri itmelerin yer aldığı görüntüler ve raporların "çok endişe verici" olduğunu söylemişti.

Geri itmelerin yasa dışı olduğunu ve ulusal otoritelerin iddiaları soruşturmakla yükümlü bulunduğunu vurgulayan Jahnz, "Komisyon hem Avrupa Parlamentosu hem Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından sunulan kanıtları ve raporları baz alarak ciddi endişeler taşımaya devam ediyor." ifadelerini kullanmıştı.

BM: Yunanistan ın geri itmeleriyle ilgili sağlam kanıtlar var #3

"İHLALLERDE AB'NİN SINIR KORUMA AJANSININ ROLÜ VAR"

AB Komisyonu içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson da 8 Ekim'de yaptığı açıklamada, Yunanistan'ı, yasa dışı geri itmelere dair haberleri araştırmaya çağırmıştı.

Yunanistan son dönemde Ege'de sığınmacı botlarını Türkiye'ye "geri itme", göçmenlere yasa dışı gözaltı ve şiddet gibi insan hakları ihlalleriyle gündeme geldi.

Birçok uluslararası medya kuruluşu, söz konusu ihlallerde AB'nin sınır koruma ajansı Frontex'in de rolü bulunduğuna yönelik çok sayıda haber yayınladı.

İlginizi Çekebilir
Soylu'dan teröristin DNA testini isteyen Kılıçdaroğlu'na: PKK'nın açıklamasını referans aldın
Soylu'dan teröristin DNA testini isteyen Kılıçdaroğlu'na: PKK'nın açıklamasını referans aldın
590 YORUM
Gündem
Siz de ek gelir sistemi ile hayallerine ulaşanlara katılın!
ADVERTORIAL
Coin Haber
'Türk ordusu bizden daha güçlü'
'Türk ordusu bizden daha güçlü'
217 YORUM
Dünya
Hull City'de Şota dönemi kapandı
Hull City'de Şota dönemi kapandı
133 YORUM
Dünyadan futbol
Rusya, Ukrayna'nın 4 bölgesini ilhak etti
Rusya, Ukrayna'nın 4 bölgesini ilhak etti
289 YORUM
Dünya