BM: Korona ayrım yapmıyor ama nefret söylemi büyüyor

BM: Korona ayrım yapmıyor ama nefret söylemi büyüyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüsün ayrım yapmamasına rağmen, toplumlar arasında nefret söylemi ve yabancı düşmanlığını artırdığı söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, bir video yayınlayarak, koronavirüsün yarattığı toplumsal bakış açısını anlattı.

Guterres, video mesajında, ''Koronavirüs; kim olduğumuz, nerede yaşadığımız ya da neye inandığımıza bakmıyor ama nefret, yabancı düşmanlığı, günah keçisi yapma ve korku tellallığı, tsunami gibi yayılmaya devam ediyor.'' dedi.

"GÖÇMEN VE MÜLTECİLERE VİRÜSÜN KAYNAĞI GİBİ DAVRANILIYOR"

Koronavirüs nedeniyle online ortamlarda ve sokaklarda yabancı düşmanlığının, antisemitik komplo teorilerinin ve Müslümanlara karşı saldırıların arttığına dikkati çeken Guterres, göçmen ve mültecilere ise virüsün kaynağı gibi davranıldığını ve tedaviden mahrum bırakıldıklarını ifade etti.

BM: Korona ayrım yapmıyor ama nefret söylemi büyüyor  #1

"NEFRET VİRÜSÜNE KARŞI TOPLUMLARIN BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİLMELİ"

Gazetecilerin, sağlık çalışanlarının ve insan hakları aktivistlerinin ise hedef gösterildiğini belirten Guterres, ''Nefret virüsüne karşı toplumlarımızın bağışıklığını güçlendirmeliyiz.'' diye konuştu.

Siyasetçilere ve liderlere toplumlarının her kesimiyle dayanışma içinde olmaları çağrısında bulunan Guterres, sosyal medya şirketlerini ise ırkçı, kadın düşmanı ve diğer zararlı tüm içerikleri bu online platformlardan kaldırmaya davet etti.