Birinci Dünya Savaşı'nda askerleri hasta eden 'hendek ateşi', Kanada’da ortaya çıktı

Birinci Dünya Savaşı'nda askerleri hasta eden 'hendek ateşi', Kanada’da ortaya çıktı

1914-18 yılları arasında yaşanan Birinci Dünya Savaşı'nda milyonlarca askeri enfekte eden 'hendek ateşi' hastalığı, Kanada'daki evsiz nüfusunda ortaya çıktı.

Birinci Dünya Savaşı'nda askerleri hasta eden 'hendek ateşi', Kanada’da ortaya çıktı

Dünya genelinde koronavirüsün etkileriyle mücadele edilirken, bu kez de eski salgın hastalıklar yeniden ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan biri de 100 yıl önce savaşta birçok askeri hasta eden 'hendek ateşi'.

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI'NDA BİRÇOK ASKERİ HASTA ETTİ

Kanadalı yetkililer, Manitoba eyaletine bağlı Winnipeg kentinde yaşayan  evsiz bir erkekte Birinci Dünya Savaşı askerlerini enfekte eden “hendek ateşi” adlı bulaşıcı hastalığın tespit edildiğini açıkladı.

Vücut bitlerinin dışkısında bulunan bartonalla quintana bakterisinden kaynaklanan hastalık nedeniyle 1914-1918 yılları arasında hüküm süren savaşta yaklaşık bir milyon asker enfekte oldu.

5 GÜN BOYUNCA ARALIKSIZ YÜKSEK ATEŞ

Kötü hijyen koşulları nedeniyle ortaya çıkan hendek ateşinin belirtileri arasında yaygın olarak beş gün boyunca kesintisiz devam eden 40 derece ateş, bacak ağrısı, gögüste kızarıklık, baş ağrısı ve baş dönmesi görülüyor.

SEMPTOMLARI 3 AY SÜREBİLİYOR

Ortalama iyileşme süresi bir ay olmasına rağmen, bazı hastalarda semptomlar üç aya kadar devam edebiliyor.

KALPTE VE BEYİNDE HASARA YOL AÇABİLİYOR

Ancak, hastalığın uzun iyileşme süresine nedeniyle ölümcül olabilen ağır kalp problemleri ve beyin hasarı ortaya çıkabiliyor.

Birinci Dünya Savaşı nda askerleri hasta eden  hendek ateşi , Kanada’da ortaya çıktı #1

HASTALARIN BİRİNDE KALP HASARI, DİĞERİNDE FELÇ GÖRÜLDÜ

Kanadalı doktorlar, adı açıklanmayan 48 yaşındaki evsiz adamın yoğun göğüs ağrısı nedeniyle acil servise başvurduğunu ve hastalık nedeniyle kalp sorunları yaşadığını ifade etti. Ekip ayrıca, hastanın derisinde bit ısırıklarına dair izler, akciğer damarlarında tıkanma ve kalp kapakçıklarında iltihaplanma görüldüğünü söyledi. Kalbindeki hasar nedeniyle ameliyat edilen adamın tedavisinin sürdüğü belirtildi.

Ayrıca söz konusu adamın bir bakımevine yerleştirildiğini belirten uzmanlar, ilk vakanın ortaya çıkmasının ardından geçen 6 ay süre içinde 3 evsiz de daha hendek ateşine rastlanaıldığını aktardı. Uzmanlar, söz konusu kişilerden birinin hendek ateşi nedeniyle beyin kanaması geçirerek felç olduğunu söyledi.

Birinci Dünya Savaşı nda askerleri hasta eden  hendek ateşi , Kanada’da ortaya çıktı #2

SON YILLARDA HENDEK ATEŞİ VAKALARI ARTTI

Bununla brilikte, Manitoba Üniversitesi’nden Doktor Carl Broodman, “hendek ateşi”nin düzenli olarak yıkanamayan evsizlerde ve mültecilerde son yıllarda sıklıkla görüldüğünü, ancak doktorların hastalığı teşhis edemediğini söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

“Toplumdaki aşırı yoksul insanların çoğu, tedavisi oldukça kolay olsa bile hastalıkları teşhis edilmediği için hayatını kaybediyor. Son zamanlarda artan hendek ateşi vakaları, bize savunmasız insanlarda düzenli sağlık kontrolünün önemini gösteriyor. Birinci Dünya Savaşı’nın amansız koşullarında ortaya çıkan hastalık, mülteci kamplarını ele geçiriyor ve endüstrileşmiş modern toplumları hala tehdit etmeye devam ediyor. Bu durum bize toplumun ne kadar kırılgan olabileceğini gösteriyor.”

Birinci Dünya Savaşı nda askerleri hasta eden  hendek ateşi , Kanada’da ortaya çıktı #3

Birinci Dünya Savaşı nda askerleri hasta eden  hendek ateşi , Kanada’da ortaya çıktı #4

İlginizi Çekebilir
Azra'nın katili, cezaevinde intihar etti
Azra'nın katili, cezaevinde intihar etti
522 YORUM
3. Sayfa
Hadise ve Mehmet Dinçerler'in ayrılık sebebi ortaya çıktı
Hadise ve Mehmet Dinçerler'in ayrılık sebebi ortaya çıktı
477 YORUM
Magazin
Mansur Yavaş'tan İyi Parti'nin adaylık çağrısına olumlu yanıt
Mansur Yavaş'tan İyi Parti'nin adaylık çağrısına olumlu yanıt
811 YORUM
Gündem
Minimum yatırım ile maksimum kazanç elde edin!
ADVERTORIAL
Metabot
Mersin'deki polisevine yönelik terör saldırısıyla ilgili 30 gözaltı
Mersin'deki polisevine yönelik terör saldırısıyla ilgili 30 gözaltı
642 YORUM
3. Sayfa