Binyamin Netanyahu ve Muhammed bin Selman, Trump'ın geri dönmesini istiyor

Binyamin Netanyahu ve Muhammed bin Selman, Trump'ın geri dönmesini istiyor

ABD'de iki yıl sonra yapılacak başkanlık seçimleriyle ilgili İsrail basını dikkat çekici bir habere imza attı. Netanyahu ve Selman'ın tercihlerinin, yeniden Trump olduğu belirtildi.

Binyamin Netanyahu ve Muhammed bin Selman, Trump'ın geri dönmesini istiyor

ABD Başkanı Joe Biden, Orta Doğu turu kapsamında İsrail, Filistin ve Suudi Arabistan'ı ziyaret etti.

İsrail basınından Haaretz gazetesinde ziyaret sonrası yayınlanan görüş yazısında, ülkenin eski Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman (MBS) ile ilgili çarpıcı iddialar ortaya atıldı.

"Trump'ın bir sonraki seçimlerde geri dönüşünü umuyorlar"

Muhalefetteki Netanyahu'nun yanı sıra Selman'ın, Biden ile "dostane temaslarda bulunduğu ancak ikisinin de ABD'nin eski Başkanı Donald Trump'ın bir sonraki seçimlerde geri dönüşünü umduğu" belirtildi.

2020'de Demokrat rakibi Biden'a kaybeden Cumhuriyetçi Trump, iki yıl sonra yapılacak başkanlık seçimlerinde yeniden aday olacağının sinyallerini veriyor.

"Bibi, seni sevdiğimi biliyorsun"

Yazıda, "Netanyahu ile havaalanındaki kısa sıcak görüşmesi sırasında, Biden'ın 'Bibi, seni sevdiğimi biliyorsun' dediği duyuldu." notu paylaşıldı.

Ancak gerçekte durumun böyle olmadığı, Biden'ın Netanyahu'yu yeniden İsrail'in başında görmek istemediği, Netanyahu'nun da Cumhuriyetçilerin 2024 seçimlerinde tekrar iş başına gelmelerini umduğu kaydedildi.

"Eski günlere geri dönmeyi umuyorlar"

Aynı şekilde Suudi Veliaht Prens Selman'ın da ABD'de yapılacak bir sonraki başkanlık seçimleri konusunda Netanyahu ile aynı fikirde olduğu aktarıldı.

Öte yandan yazıda, "Siyaset tahmin edilemez. Trump'ın aday olup kazanacağını kim bilebilir? Ancak hem MBS hem de Netanyahu'nun yakında 80 yaşında olacak bir başkanın ötesine baktıklarına ve eski güzel günlere geri dönmeyi umduklarına dair çok az şüphe var.

Binyamin Netanyahu ve Muhammed bin Selman, Trump ın geri dönmesini istiyor #1

"Trump'ın tahmin edilemez olduğunu biliyorlar"

MBS, babası Kral Selman sahneden çekildikten sonra Suudi Arabistan'ı yarım yüzyıl yönetebilir. Ayrıca Netanyahu ve MBS, Trump'ın tahmin edilemez olduğunu biliyor.

Eylül 2019'da, Suudi petrol tesisleri, İran insansız hava araçları tarafından saldırıya uğradığında, Trump agresif bir şekilde yanıt veremedi. Netanyahu, zaman zaman Trump'ın öfkesinin hedefi oldu.

Binyamin Netanyahu ve Muhammed bin Selman, Trump ın geri dönmesini istiyor #2

"Trump her ikisi için hayatı kolaylaştırdı"

Bununla birlikte Trump, İsrail ve Suudi politikalarına boyun eğerek hem Netanyahu hem de MBS için hayatı kolaylaştırdı; insan hakları ihlallerini görmezden geldi, İran üzerindeki baskıyı artırdı ve çok fazla soru sormadan her iki lidere de benzeri görülmemiş ilgi ve fayda yağdırdı.

Trump yönetiminde İsrail ve Suudi Arabistan'da olanlar İsrail ve Suudi Arabistan'da kaldı. MBS ve Netanyahu'nun hoşuna giden yol da budur." denildi.

Binyamin Netanyahu ve Muhammed bin Selman, Trump ın geri dönmesini istiyor #3
Binyamin Netanyahu ve Muhammed bin Selman, Trump ın geri dönmesini istiyor #4

İlginizi Çekebilir
Cinsel istismar davasında iddianame kabul edildi
Cinsel istismar davasında iddianame kabul edildi
702 YORUM
Gündem
Hulusi Akar'dan cemaate selam yazılı mühimmat iddialarına yanıt
Hulusi Akar'dan cemaate selam yazılı mühimmat iddialarına yanıt
476 YORUM
Gündem
Hobi olarak başladı şimdi günlük 300 USD kazanıyor
ADVERTORIAL
CryptoTrader
Bloomberg: Türkiye'de tanker tartışması tırmanıyor
Bloomberg: Türkiye'de tanker tartışması tırmanıyor
225 YORUM
Dünya
Tekirdağ'daki kreşte şiddet görüntülerine soruşturma
Tekirdağ'daki kreşte şiddet görüntülerine soruşturma
710 YORUM
3. Sayfa