Beyrut'taki patlamanın ardından İsrail'in Hayfa endişesi

Beyrut'taki patlamanın ardından İsrail'in Hayfa endişesi

Hayfa Limanı'ndaki tehlikeli kimyasal maddelere dikkat çeken İsrailli yetkililer, benzer bir patlamanın burada yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Beyrut'taki patlamanın ardından İsrail'in Hayfa endişesi

Lübnan'ın Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın sonrasında gözler İsrail'e çevrildi.

İsrailliler, Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki limanda meydana gelen dev patlamanın bir benzerinin büyük kimyasal madde depolarının bulunduğu Hayfa Limanı'nda meydana gelmesinden endişe ediyor.

"HAYFA'DAKİ TEHLİKELİ KİMYASALLARI KALDIRALIM"

İsrail Çevre Koruma Bakanı Gila Gamliel, yerel 103 FM radyosuna yaptığı açıklamada, “Bizim Hayfa Limanı'ndaki tehlikeli kimyasal maddeleri kaldırmamız lazım.” dedi.

Gamilel, 5 yıl içerisinde bu maddelerin kaldırılması ve 5 yıl da bu bölgenin temizlenmesini içeren bir plana ihtiyaç duyduklarını söyledi.

"PATLAMA HAYFA'DA DA OLABİLİR"

İsrail’in Kanal13 televizyonu gazetecilerinden Eli Levi de aynı radyoya yaptığı açıklamada, “Beyrut’ta yaşananları izleyenler burada, bunların Hayfa’da da olabileceğini anlar.” dedi.

Levi, devasa yakıt tanklarının yanı sıra, limanda brom ve amonyak tanklarının da yer aldığına dikkati çekti.

Beyrut taki patlamanın ardından İsrail in Hayfa endişesi #1

1500 TEHLİKELİ ALAN, 800 ÇEŞİT TEHLİKELİ KİMYASAL VAR

Öte yandan İsrail’in Jerusalem Post gazetesinin Hayfa Çevre Araştırmaları Merkezi’ne dayandırdığı haberine göre, Hayfa Limanı'ndaki fabrikalarda 1500 tehlikeli alan ile 800 çeşit tehlikeli kimyasal madde bulunuyor.

Haberde, Lübnan’da meydana gelen olayın, tehlikeli maddelerin yerleşim yerlerinin yakınlarında yer almasının ne kadar riskli olduğunu ortaya koyduğuna dikkat çekilerek, bunun patlamaya ve yangına müsait fabrikaların bir önce kapatılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Beyrut taki patlamanın ardından İsrail in Hayfa endişesi #2

"İSRAİL, BEYRUT'TAKİ OLAYDAN RAHATSIZLIK DUYMALI"

İsrail meclisindeki İçişleri ve Çevre Komisyonu Başkanı Miki Haimovich de Jerusalem Post'a yaptığı açıklamada, İsrail’in Beyrut’ta meydana gelen patlamadan ciddi şekilde rahatsızlık duyması gerektiğini belirterek, Hayfa Limanı'ndaki petro-kimya fabrikalarının kapatılması için bir planın hazırlanması gerektiği çağrısında bulundu.

AMONYAK DEPOLARINI VURMA TEHDİDİ

Jerusalem Post'a göre, 2017 yılı itibarıyla Hayfa Limanı'nda 12 bin ton amonyak bulunuyor.

Lübnan Hizbullahı Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah 2016'da yaptığı açıklamada, İsrail’i Hayfa’daki amonyak depolarını vurmakla tehdit ederek, “Bir füzenin bu depolara düşmesi, nükleer bomba etkisi yaratacaktır.” demişti.

Beyrut taki patlamanın ardından İsrail in Hayfa endişesi #3

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta patlama ViDEO