BAE'ye ait Etihad Airways'in uçağı İsrail'e indi

BAE'ye ait Etihad Airways'in uçağı İsrail'e indi

Uçak, Filistin'e tıbbi malzeme yardımı iddiasıyla ikinci kez doğrudan İsrail'e sefer düzenledi.

BAE'ye ait Etihad Airways'in uçağı İsrail'e indi

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’ın haberine göre, "Filistin'e tıbbi malzeme taşıyan" Etihad Airways’e ait bir uçak, İsrail'in başkenti Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion'a indi.

Haberde, söz konusu uçuşun, doğrudan İsrail Dışişleri Bakanlığı'yla koordineli bir şekilde yapıldığı ve BAE'nin bayrağını taşıdığına vurgu yapıldı.

Böylece BAE'ye ait Etihad Airways, Abu Dabi yönetiminin diplomatik ilişkilere sahip olmadığı İsrail'e ikinci seferini düzenlemiş oldu.

İSRAİLLİ YETKİLİ: BAE'Lİ TURİSTLERİ DE BEKLERİZ

İsrail Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Yuval Rotem, Twitter hesabından söz konusu uçuşa ilişkin görüntüler paylaştı. Rotem, "Buraya inecek olan gelecekteki Etihad uçuşlarının BAE turistlerini taşıyacağını umuyoruz." diye yazdı.

FİLİSTİN BAŞBAKANI: HABERİMİZ YOK

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentindeki ofisinde yabancı basın mensuplarıyla düzenlenen söyleşide BAE'nin tıbbi yardım iddiasına ilişkin yaptığı açıklamada, "BAE, hükümetimizle bu konuyla ilgili herhangi koordinasyon yapmamıştır." dedi.

BAE ye ait Etihad Airways in uçağı İsrail e indi #1

"BİZİMLE KOORDİNASYON YAPILMADI"

Filistin Yönetimiyle koordinasyon şartıyla uluslararası yardımları memnuniyetle karşıladıklarına vurgu yapan Iştiyye, şunları söyledi:

"Bizim BAE'nin bu yardımlarından haberimiz yok. Biz de 'yardımların' haberini basından öğrendik. Bizimle bu konuda herhangi bir koordinasyon yapılmamıştır.”

BAE ye ait Etihad Airways in uçağı İsrail e indi #2

BAŞKA BİR BAE UÇAĞI DA İSRAİL'E İNDİ

Yaklaşık 3 hafta önce BAE’ye ait bir uçak, Filistinlilere yardım malzemesi taşıma gerekçesiyle ilk defa İsrail'in başkenti Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion Havalimanı'na inmişti.

Filistin yönetimi ise BAE'nin koronavirüs ile mücadele için İsrail üzerinden Filistin'e gönderdiği yardım malzemelerini geri çevirmişti.

Filistin Sağlık Bakanı Mey Keyle, yaptığı açıklamada, "BAE'nin tıbbi malzemeleriyle ilgili bizimle herhangi bir koordinasyon yapılmamıştır. Dolayısıyla bizimle koordine edilmeksizin gelen bu yardımları reddediyoruz." demişti.

BAE ye ait Etihad Airways in uçağı İsrail e indi #3

İSRAİL İLE BAE ARASINDA DİKKAT ÇEKEN YAKINLAŞMA

Son yıllarda aralarında diplomatik ilişki bulunmayan İsrail ile BAE'nin yakınlaşması dikkati çekiyor.

BAE yönetimi, Uluslararası Judo Federasyonu tarafından Ekim 2018'de Abu Dabi'de düzenlenen Judo Grand Slam Turnuvası'na İsrailli sporcuların kendi bayrakları altında yarışmasına izin vermişti.

İsrailli bir judocunun final maçını kazanması sebebiyle 28 Ekim 2018'de İsrail ulusal marşı, BAE'nin başkenti Abu Dabi'de ilk kez çalmıştı.

BAE ye ait Etihad Airways in uçağı İsrail e indi #4

ABU DABİ'YE ÜST DÜZEY ZİYARET

Turnuvayı izlemek için milli takımla Abu Dabi'ye gelen dönemin İsrail Kültür ve Spor Bakanı Miri Regev, madalya töreninde ülkesinin ulusal marşının çalınması üzerine duygusal anlar yaşayarak, gözyaşı dökmüştü.

Eski İsrail İletişim Bakanı Eyüb Kara da 30 Ekim 2018'de BAE'nin Dubai kentinde düzenlenen telekomünikasyon konferansına katılarak, konuşma yapmıştı.

Eski İsrail Dışişleri ve İstihbarat Bakanı Yisrael Katz ise Temmuz 2019'da Birleşmiş Milletlerin düzenlediği çevre konferansına katılmak için Abu Dabi'yi ziyaret etmişti. BAE yönetimi, Expo 2020 Dubai'ye İsrailli firmaları da davet etmişti.

BAE ye ait Etihad Airways in uçağı İsrail e indi #5

İlginizi Çekebilir
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı camdan izleyen CHP'li: Engin Özkoç
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı camdan izleyen CHP'li: Engin Özkoç
426 YORUM
Gündem
Twitter'da Trabzon fotoğrafı dalga konusu oldu
Twitter'da Trabzon fotoğrafı dalga konusu oldu
379 YORUM
Yaşam
Genç Türk Kadını Banu yeni bir yatırım yolu buldu!
ADVERTORIAL
Btcrobo
Erdoğan'ın anayasa çağrısı CHP'de kafaları karıştırdı
Erdoğan'ın anayasa çağrısı CHP'de kafaları karıştırdı
539 YORUM
Gündem
Dünya Kupası Kalkanı Harekatı tezkeresine onay
Dünya Kupası Kalkanı Harekatı tezkeresine onay
238 YORUM
Gündem