Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov:

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: "Türkiye diplomaside de yeniliklerin öncüsü"

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Türk diplomasisinin kazandığı başarılarla Türkiye'nin rolünü günden güne artırdığını belirterek, "Türkiye diplomaside de yeniliklerin öncüsü" dedi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Ankara'da 13. Büyükelçiler Konferansı'nda katılımcılara hitap etti.

Türkiye-Azerbaycan arasındaki kardeşlik ve dostluk ilişkilerinin Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde karşılıklı çıkarlara hizmet eden adımlarla desteklendiğini kaydeden Bayramov, ikili ilişkilerin Haydar Aliyev'in "bir millet iki devlet" fikri ve Mustafa Kemal Atatürk'ün "Azerbaycan'ın kederi kederimiz sevinci sevincimizdir." düsturuyla geliştiğini dile getirdi.

"Türk diplomasisi Türkiye'nin uluslararası aktör olarak rolünü günden güne artırıyor"

Türkiye'nin faaliyetlerinin, uluslararası adaletin tesis edilmesinde bugün bütün dünya için örnek teşkil ettiğinin altını çizen Bayramov "500 yıllık bir mirasa sahip Türk diplomasisinin sizlerin (Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu) büyük katkılarıyla kazandığı başarılar, ülkenizin uluslararası aktör olarak rolünü günden güne artırıyor. Dünyanın en geniş beşinci diplomatik ağına sahip diplomatik temsilcilikleriniz bugün Türkiye'nin gücüne güç katıyor." diye konuştu.

Bayramov, Türkiye'nin, Azerbaycan'ın temsil edilmediği uluslararası platformlarda Azerbaycan'ı, Azerbaycan'ın da Türkiye'nin temsilcisinin bulunmadığı platformlarda Türkiye'nin sesi olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Türkiye diğer birçok alanda olduğu gibi diplomaside de yeniliklerin geliştirilmesi ve uygulanmasında öncü ülkelerden birine haline geldi. Antalya Diplomasi Forumundaki başarılarınızı, dijital diplomasideki girişimci adımlarınızı yakından izliyor, tecrübelerinizden memnuniyetle istifade ediyoruz. Türkiye'nin diplomaside öncü ve merkez ülkeye dönüşmesini sevinç ve ferahla karşılıyor, başarınızı, kendi başarımız gibi kabul ediyoruz."

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: 'Türkiye diplomaside de yeniliklerin öncüsü' #1

"İlişkilerimiz stratejik müttefiklik seviyesine yükselmiştir"

Bayramov, ikili ilişkilerin, Türk diplomatların, Azerbaycan'ın çıkarlarını, Azerbaycanlı diplomatların Türkiye'nin çıkarlarını, çeşitli uluslararası platformlarda kendi devletlerinin çıkarları gibi koruduğu, teşvik ettiği seviyeye ulaştığını aktararak, "İlişkilerimiz stratejik müttefiklik seviyesine yükselmiştir. Bununla birlikte gidecek yolumuz ulaşacağımız hedeflerimiz de var ki bu yolda her birimize başarılar diliyorum." diye konuştu.

"Uluslararası hukukun uygulanmasında ciddi eksiklikler gözlemleniyor"

Uluslararası sistemde, son 30 yılda hızlı ve ciddi değişimlerin olduğuna dikkati çeken Bayramov, bütün bu gelişmelerin aslında uluslararası sistemdeki çalkantıları ve memnuniyetsizlikleri gösterdiğini ifade etti.

Bayramov "Teessüfle bildiriyorum ki son yıllarda uluslararası hukuk ve normların uygulanmasında ciddi eksiklikler gözlemleniyor. Uluslararası hukuk ve normlarda kabul edilen kararlara aykırı olarak 30 yıl ülke arazileri işgal altında tutulan bir devletin temsilcisi olarak diyebilirim ki uluslararası hukukun uygulanmasındaki zayıflıklar aslında mevcut uluslararası sisteme itimadı sarsan birinci ve en esas unsurdur." değerlendirmesinde bulundu.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: 'Türkiye diplomaside de yeniliklerin öncüsü' #2

"Türkiye diplomaside adaleti ön planda tutuyor"

Bayramov, Türkiye'nin dünyanın birçok bölgesinde güvenilir bir arabulucu olarak sorunları çözmeye davet edildiğini kaydederek, Türkiye'nin Suriye, Libya, Ukrayna krizlerinde uluslararası hukuk ve insani değerleri merkeze aldığını, bunun da Türk diplomasinin vizyonerliğini, derinliğini, insan ve adaleti her zaman ön planda tutan yönünü ortaya koyduğunu ifade etti.

Türkiye'nin Azerbaycan'a topraklarını işgalden kurtardığı dönemde verdiği siyasi ve diplomatik destekle doğrunun, hakkın ve adaletin yanında dik duran bir ülke olarak tarihte yerini aldığını dile getiren Bayramov ayrıca ASALA terör örgütünün şehit ettiği diplomatları rahmetle andı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: 'Türkiye diplomaside de yeniliklerin öncüsü' #3

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov: 'Türkiye diplomaside de yeniliklerin öncüsü' #4

İlginizi Çekebilir
Azra'nın katili, cezaevinde intihar etti
Azra'nın katili, cezaevinde intihar etti
558 YORUM
3. Sayfa
Siz uyurken yatırımlarınız katlanmaya devam ediyor!
ADVERTORIAL
FxAds
Mansur Yavaş'tan İyi Parti'nin adaylık çağrısına olumlu yanıt
Mansur Yavaş'tan İyi Parti'nin adaylık çağrısına olumlu yanıt
967 YORUM
Gündem
Rafael Sadi: Erdoğan ile üniversitede 4 sene beraber okuduk
Rafael Sadi: Erdoğan ile üniversitede 4 sene beraber okuduk
509 YORUM
Gündem
Faiz mesajı, dünyada yankı uyandırdı
Faiz mesajı, dünyada yankı uyandırdı
308 YORUM
Ekonomi