Londra'daki Floyd protestolarında arbede

Londra'daki Floyd protestolarında arbede

İngiltere'nin başkenti Londra'da, ABD'de polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden siyahi George Floyd için düzenlenen gösteride polisler ile protestocular, defalarca birbirlerine girdi.

Londra'daki Floyd protestolarında arbede

Hyde Park'ta toplanıp yürüyüşe geçen binlerce göstericinin Parlamento Medyanı'na varışının ardından olaylar çıktı. İlk olarak Parlamento Meydanı yakınlarındaki Başbakanlık binası 10 Numara önünde, kısa süreli bir arbede yaşandı. Bu sırada bir polis memurunun yumruklandığı görüldü.

POLİS İLE GÖSTERİCİLER ARASINDA ARBEDE

Yerel saatle 19.00 (TSİ 21.00) civarında göstericilerin çoğu dağılsa da bir kısmı protestoya devam etti. Başbakanlık Binası yakınlarındaki Dışişleri Bakanlığı önünde polisler ile göstericiler arasında yeni bir arbede çıktı. Havanın kararmasının ardından da Parlamento Medyanı'nda benzer görüntüler kaydedildi.

Londra'daki Floyd protestolarında arbede

Londra daki Floyd protestolarında arbede #1

BAZI PROTESTOCULAR GÖZALTINA ALINDI

Arbede sırasında göstericiler, polis arabalarının önünü kesip polise pet şişe attı. Olaylarda yaralandığı sanılan bir göstericinin polislerin arasında yerde yattığı görüldü.

Londra daki Floyd protestolarında arbede #2

"Siyahların hayatı değerlidir", "Adalet yoksa barış da yok", "İngiltere masum değil" şeklinde slogan atılan gösteride, bazı protestocular gözaltına alındı.

Londra'da cumartesi günü Parlamento Meydanı'nda, pazar günü de ABD Büyükelçiliği önünde yeni gösteriler düzenlenmesi bekleniyor.

Londra daki Floyd protestolarında arbede #3

BORIS JOHNSON: "IRKÇILIĞIN TOPLUMUMUZDA YERİ YOK"

Bu arada Başbakan Boris Johnson, gösteriler sırasında düzenlediği yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) ilgili basın toplanısında bir soru üzerine "George Floyd'un yasını tutuyoruz ve ona olanları görünce dehşete düştüm." dedi.

Johnson, Başkan Donald Trump ve ABD'deki herkese mesajının da "ırkçılık ve ırkçı şiddetin toplumumuzda yeri yok" olduğunu söyledi.

Londra daki Floyd protestolarında arbede #4

Londra daki Floyd protestolarında arbede #5

Londra daki Floyd protestolarında arbede #6

Londra daki Floyd protestolarında arbede #7