İngiltere Başbakanı Johnson: 350 milyon aşı sipariş ettik

İngiltere Başbakanı Johnson: 350 milyon aşı sipariş ettik

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, toplamda 7 ayrı aşı adayından 350 milyon doz sipariş verdiklerini belirtti.

İngiltere Başbakanı Johnson: 350 milyon aşı sipariş ettik

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Başbakanlık Ofisi 10 Numara'da yaptığı basın açıklamasında, kış aylarında İngiltere tarihindeki en büyük aşılama programını devreye alacaklarını söyledi.

"7 AYRI AŞI ADAYINDAN 350 MİLYON DOZ"

Ulusal İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumunun, Pfizer-BioNTech aşısının yaygın kullanımına izin verdiğini hatırlatan Johnson, İngiltere’nin bu aşıyı dünyada ilk sipariş veren ülkelerden biri olduğunu aktardı.

Johnson, "7 ayrı aşı adayından 350 milyon doz sipariş verdik. Bunlardan 40 milyonunu Pfizer-BionTech aşısı oluşturuyor." dedi.

İngiltere Başbakanı Johnson: 350 milyon aşı sipariş ettik #1

"MÜCADELE BİTMEDİ"

İngiltere'de gelecek hafta kullanılmaya başlayacak Pfizer-BioNTech aşısının dağıtımında "büyük lojistik zorluklar" yaşanacağına işaret eden Johnson, en savunmasız kesimi salgına karşı korumanın birkaç ay süreceğini kaydetti.

Johnson, "Bu nedenle koronavirüs aşısına ilişkin bilimsel başarıyı kutlarken, aşırı iyimserliğe kapılmamamız veya mücadelenin bittiğine dair bir düşünceye düşmememiz çok daha önemli." ifadesini kullandı.

İngiltere Başbakanı Johnson: 350 milyon aşı sipariş ettik #2

TESCİLLENEN İLK KORONAVİRÜS AŞISI

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), BioNTech ve Pfizer'in geliştirdiği koronavirüs aşısının yaygın kullanımına onay vermişti.

Mesajcı Ribo Nükleik Asit (mRNA) temelli aşı adayı, "dünyada tescillenen ilk koronavirüs aşısı" olmuştu.

10 ay gibi kısa sürede klinik öncesi geliştirme çalışmaları ve 3 aşama klinik denemeleri tamamlanan aşının, virüse karşı bağışıklık sağlamada yüzde 95 etkili olduğu bildirilmişti.

İngiltere, aşının başarılı olması halinde 40 milyon doz satın almak üzere ön anlaşma imzalamıştı.

Johnson, bugün Twitter'dan aşının gelecek haftadan itibaren İngiltere'de kullanıma sunulacağını kaydetmişti.

İNGİLTERE'DE KORONAVİRÜS VAKALARI

Bu arada Sağlık Bakanlığının yayınladığı verilere göre, İngiltere'de son 24 saatte 648 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken, toplam ölü sayısı 58 bin 699'a ulaştı.

Son 24 saatte 16 bin 170 koronavirüs vakası tespit edildi. Ülkedeki toplam vaka sayısı ise 1 milyon 659 bin 256'ya yükseldi.