Almanya’da selden etkilenen Türkler: Dua etmekten başka çaremiz yoktu

Almanya’da selden etkilenen Türkler: Dua etmekten başka çaremiz yoktu

Almanya'da meydana gelen sel felaketinden etkilenen Türk vatandaşları, yaşadıkları o anları anlattı.

Almanya’da selden etkilenen Türkler: Dua etmekten başka çaremiz yoktu

Almanya’nın batısındaki Rheinland-Pfalz ve Kuzey-Ren Vestfalya eyaletlerinde yaşanan sel felaketinde, son bilgilere göre 106 kişi hayatını kaybederken, 1300'den fazla insanın da kayıp olduğu öğrenildi.

İki eyaletin birçok bölgesinde sel ve su baskınları sebebiyle evlerin çöktüğü, cadde ve sokakların sular altında kaldığı, birçok evin risk altında bulunduğu belirtildi.

BÖLGEDE YAŞAYAN TÜRKLER, O ANLARI ANLATTI

Rheinland-Pfalz eyaletinin Sinzig şehrinde yaşayan Ali Sarısu ve Orhan Er, selin kenti vurduğu anlarda gördüklerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Almanya’da 17 yıldır bulunan ve 5 yıldır Sinzig şehrinde yaşayan Sarısu, yerel saatle gece 02.00-02.30 civarında su sesleriyle uyandığını ve ikinci katta oturdukları için balkondan dışarıya baktıklarını söyledi.

"İlk defa böyle bir şey gördüm." diyen Sarısu, her tarafın sularla kaplı olduğunu ve aşağıya inmenin mümkün olmadığını belirtti.

Almanya'da sel felaketi hayatı felç etti ViDEO

"DUA ETMEKTEN BAŞKA ÇAREMİZ YOKTU"

Eşyaların, arabaların, çöp bidonlarının suda sürüklendiğini anlatan Sarısu, "Allah’a dua etmekten başka bir çaremiz yoktu." ifadesini kullandı.

Sarısu, bu arada itfaiyenin geldiğini ve gerekenleri yapmaya çalıştığını belirterek, "Sabah suyun çekilmesinden sonra oradaki manzara savaş alanına dönmüştü." diye konuştu.

Almanya’da selden etkilenen Türkler: Dua etmekten başka çaremiz yoktu-Video

"BİZE KİMSE BİR ŞEY SÖYLEMEDİ"

Oto tamirhanesinesi işleten ve aynı zamanda otomobil satan Orahn Er de su baskınının yaşandığı gece yarısı evde olduğunu belirterek, "Bize hiç kimse bir şey söylemedi. Biz de bu nedenle bir şey yapmadık, bekledik. Yani suyun bu kadar yükseleceğinden haberimiz yoktu." dedi.

Almanya’da selden etkilenen Türkler: Dua etmekten başka çaremiz yoktu #1

"HİÇBİR ŞEY ALMADAN, ÖYLESİNE ÇIKTIK"

Saat 02.00’de duyduğu sesle uyandığını ve itfaiyenin, evin karşı tarafındaki caddedeki evleri boşalttığını gördüğünü anlatan Er, kendilerinin tahliye edilip edilmeyeceğini öğrenmek için itfaiyecilerin yanına gittiğini ancak yükselen sular nedeniyle evine geri dönemediğini belirtti.

Almanya’da selden etkilenen Türkler: Dua etmekten başka çaremiz yoktu #2

Er, daha sonra oğlunun arabayla kendisini bulunduğu yerden aldığını ifade ederek, "Ardından buradan hanımı, çocukları alıp gittik. Hiçbir şey almadan öylesine çıktık." ifadesini kullandı.

Almanya’da selden etkilenen Türkler: Dua etmekten başka çaremiz yoktu #3

"İŞ YERİNDE YAKLAŞIK 50 ARACIM VARDI"

Almanya’da 48 yıldır yaşayan Er, iş yerinde yaklaşık 50 aracın bulunduğunu belirterek, "Çok zararımız var. Arabalar her tarafta yüzüyor. Bir kaçı bahçede, bazıları arka tarafta ters dönmüşler." dedi.

Almanya’da selden etkilenen Türkler: Dua etmekten başka çaremiz yoktu #4

"İLK İŞİMİZ BAYRAĞI YIKAMAKTI"

Evin önüne Türk bayrağını asan Er, şu an evi toplamaya çalıştıklarını belirterek, "Bayrağı bulduk, ilk işimiz bayrağı yıkamaktı." diye konuştu.

Almanya’da selden etkilenen Türkler: Dua etmekten başka çaremiz yoktu #5

Almanya’da selden etkilenen Türkler: Dua etmekten başka çaremiz yoktu #6