Avrupa Birliği'nden, seyahat için aşı sertifikası hazırlığı

Avrupa Birliği'nden, seyahat için aşı sertifikası hazırlığı

Brüksel tarafından yürütülen çalışmalarda, aşı sertifikasının yaza kadar hayata geçirilmesi planlanıyor. AB sınırları içinde seyahate imkan tanıyacak sertifikanın detayları belli oldu.

Ülkeler, koronavirüs salgını nedeniyle uluslararası uçuşlarda tedbirleri artırmak adına aşı sertifikasını hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, AB içindeki seyahatlerde kullanılacak aşı sertifikasının yaza kadar gerçekleşmesi için yasal düzenleme sundu.

Sertifikayla AB'de onaylı koronavirüs aşıları olmuş kişilere yönelik seyahat kısıtlamaları kaldırılabilecek. Ancak AB ülkeleri, diğer aşıları kabul edip etmeyeceklerine kendileri karar verecek.

AŞI SERTİFİKASININ DETAYLARI

Aşı sertifikası, kişilerin koronavirüs aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine ve antikor seviyesine dair belgeyi ve koronavirüs PCR veya hızlı antijen test sonucunu içerecek.

AB tarafından onaylananlar şu ana kadar BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson firmaları tarafından üretilen aşılar. Johnson & Johnson dışındaki aşılar yıl başından bu yana AB ülkelerinde uygulanıyor.

Avrupa Birliği nden, seyahat için aşı sertifikası hazırlığı #1

AVRUPA, RUS AŞISINA ONAY VEREBİLİR

Ancak Macaristan ve Slovakya gibi bazı ülkeler bir süredir bunlar dışında Rusya ve Çin'de üretilen aşıları da kullanıyor. Rusya'nın Sputnik V aşısının AB'de kullanımı için ön değerlendirme süreci devam ediyor.

Üretici firmanın başvuru yapması ve onay çıkması halinde yaz aylarında Sputnik V aşısının da AB'de kullanılması ihtimali bulunuyor.

SERTİFİKA NASIL ÇALIŞACAK

AB Komisyonunun "Dijital Yeşil Sertifika" adını verdiği, "aşı pasaportu" veya "Koronavirüs kartı" olarak da bilinen belge, kağıt veya dijital olarak hazırlanacak. Ayrımcılığın önlenmesi amacıyla aşı olmayan kişiler de sertifikaya sahip olabilecek.

AB ülkelerinde yaşayanlara ücretsiz verilecek olan sertifikada bir QR kodu bulunacak. Bu kodla sertifikanın gerçekliği ve güvenliği sağlanacak. AB Komisyonu, sertifikanın tüm AB ülkelerinde doğrulanabileceği bir yazılım geliştirecek.

Avrupa Birliği nden, seyahat için aşı sertifikası hazırlığı #2

KISITLAMALARLA İLGİLİ KARARI AB ÜLKELERİ VERECEK

Bu sertifikaya sahip olanlara seyahatlerde ne tür kısıtlamaların kaldırılacağına AB ülkeleri kendileri karar verecek. Sertifikanın uluslararası karşılıklı tanınırlığı için çalışmalar yapılacak. Belge, düzenlenen ülkenin dilinde ve İngilizce olarak hazırlanacak.

Bir üye ülke, sertifikası olanlara karantina veya test gibi uygulamalara devam ederse bu durumu AB Komisyonu'na ve diğer üye ülkelere bildirmek ve nedenlerini izah etmek zorunda olacak.

ÜÇÜNCÜ ÜLKELERDEN SEYAHAT EDECEK KİŞİLER SERTİFİKAYI ALABİLECEK

Aşı sertifikası tüm AB ülkeleriyle İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'de de geçerli olacak. Sertifika AB vatandaşlarına, hangi ülkenin vatandaşı olduğuna bakılmaksızın ailelerine, ayrıca AB'de ikamet eden ancak AB vatandaşı olmayan kişiler ile diğer AB ülkelerine seyahat hakkı bulunan ziyaretçilere verilebilecek.

Sertifikayı AB'ye üçüncü ülkelerden seyahat edecek kişilerin de alması mümkün olabilecek. Şu anda sadece zorunlu seyahatlere izin verilen AB ülkelerine gitmek isteyen bir kişi, gideceği ülkeye gerekli belgelerini sunduktan sonra aşı sertifikası talep edebilecek. Belgeleri değerlendiren ülke sertifikayı verip vermemeye yetkili olacak.

Avrupa Birliği nden, seyahat için aşı sertifikası hazırlığı #3

YAZA KADAR HAZIR OLACAK

Gelecek aylarda üçüncü bir ülkenin düzenlediği benzer bir uluslararası aşı sertifikasının AB tarafından tanınması da mümkün olabilecek. Böyle bir belgenin tanınmasında AB'nin sertifikasındaki aynı şartları karşılamasına bakılacak. Başka bir ülkenin aşı sertifikasının tanınması için AB'de onaylı aşıların kullanılması gerekecek ancak AB ülkeleri kendileri de hangi aşıların tanınacağına karar verebilecek.

Sertifikanın yaza kadar hazırlanması planlanıyor. Bunun için Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyin'in onayı gerekiyor. Ayrıca üye ülkelerin teknik altyapıyı hızlıca hazırlaması isteniyor.

Avrupa Birliği nden, seyahat için aşı sertifikası hazırlığı #4

İlginizi Çekebilir
İstanbul'da bugünkü trafik yoğunluğu
İstanbul'da bugünkü trafik yoğunluğu
281 YORUM
Gündem
Medyanın ilgisi Ronaldo'da
Medyanın ilgisi Ronaldo'da
132 YORUM
Dünyadan futbol
250$ yatırarak zengin oldu! Şimdi sıra sende!
ADVERTORIAL
CoinPro
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kılıçdaroğlu, Varank'tan bayağı çekiniyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kılıçdaroğlu, Varank'tan bayağı çekiniyor
200 YORUM
Gündem
Portekiz, Ronaldo'nun pozisyonu için FIFA'ya başvuracak
Portekiz, Ronaldo'nun pozisyonu için FIFA'ya başvuracak
134 YORUM
Futbol