Almanya'da maliye ve adalet bakanlıklarına baskın

Almanya'da maliye ve adalet bakanlıklarına baskın

"Kara para aklamayı örtbas etme" gerekçesiyle savcılar tarafından yapılan baskın, sabah saatlerinden itibaren sürüyor.

Almanya'da Osnabrück Savcılığı tarafından, kara para aklama soruşturması kapsamında maliye ve adalet bakanlıklarına baskın düzenlendi.

Savcılar, sabah saatlerinden itibaren polislerle birlikte başkent Berlin’de bulunan Maliye ve Adalet Bakanlığı binalarında arama yapıyor.

TERÖR FİNANSMANI, SİLAH VE UYUŞTURUCU

Osnabrück savcılığının 2020 yılından bu yana yürüttüğü kara para aklama soruşturması kapsamında yapılan baskına gerekçe olarak, Alman gümrüğünün Mali İstihbarat Biriminin de (FIU) görevli kişilerin Afrika ülkelerine yönelik kara para aklama, terör finansmanı, silah ve uyuşturucu ticareti şüphesine ilişkin bir bankanın hazırladığı raporu gerekli kurumlara iletmedikleri iddiası bulunuyor.

BELGELER ELE GEÇİRİLMİŞTİ

Osnabrück savcılığı, Alman gümrüğüne bağlı FIU'un Köln şehrindeki merkezinde Temmuz 2020’de arama yapmıştı.

Savcılar, bu aramada FIU ile Almanya Maliye ve Adalet bakanlıkları arasında kapsamlı bilgi iletişimi olduğuna ilişkin belgeleri ele geçirmişti.

SORUŞTURMA BAKANLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK DEĞİL

Almanya maliye ve adalet bakanlıklarının sözcüleri, konuya ilişkin açıklamalarında, soruşturmanın bakanlıkların çalışanlarına yönelik olmadığını vurgulayarak, Alman savcıların "bankalar tarafından iletilen raporların polise ve yargıya intikal ettirilmediği" şüphesiyle yürüttükleri soruşturmaya destek verdiklerini dile getirmişti.