Alman turizmciler, seyahat uyarısına tepki gösterdi

Alman turizmciler, seyahat uyarısına tepki gösterdi

Avrupa ülkesindeki turizmciler, Berlin yönetiminin Türkiye'ye yönelik uyarıları kaldıracağından umutlu olduklarını söyledi.

Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV), Alman hükümetinin, Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelere yaptığı uluslararası seyahat uyarısını 31 Ağustos’a kadar uzatma kararına tepki gösterdi.

DRV Başkanı Norbert Fiebig, yaptığı yazılı açıklamada, kararı eleştirerek, Alman Dışişleri Bakanlığı'nın tüm ülkeleri aynı kefeye koyduğunu ifade etti.

Fiebig, Alman hükümetinin seyahat uyarısını AB dışındaki ülkelerin tümüne yönelik uzatmasını "orantısız" olarak nitelendirdi.

"ALMANYA'DAN DAHA AZ VİRÜSÜN BULAŞTIĞI KANITLANDI"

Her ülkenin farklı değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Fiebig, “Birçok ülke, koronavirüs ile mücadelede büyük başarılar elde etti, çok sayıda turistik bölgede, Almanya’dan daha az virüsün bulaştığı kişinin bulunduğu kanıtlandı.” ifadelerini kullandı.

Fiebig, bu bölgelerde tatilcilerin sağlığını tehlikeye atmamak için hijyen ve güvenlik önlemlerinin de alındığına işaret etti.

Alman turizmciler, seyahat uyarısına tepki gösterdi #1

ALMAN TURİSTLERİN GÖZÜ TÜRKİYE'DE

Alman DER Turizm'in Direktörü Ingo Burmester, Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın her ülkeye yönelik ayrı değerlendirmeler yapılacağı yönündeki açıklamasının, umut verici olduğunu söyledi.

Burmester, "Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkelerin, yakında tatilcileri kabul edebileceğine eminiz." diye konuştu.

"TÜRKİYE İLE MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR"

Bu arada, seyahat uyarısı konusunda açıklamalarda bulunan Maas, Türkiye ile müzakerelerin sürdüğünü ve uyarının kalıcı olmadığını bildirdi.

Alman bakan, "Yurtdışına ilişkin seyahat bilgilendirme ve uyarılarının ülkelerdeki mevcut duruma dair değerlendirmeler içerdiğini, vatandaşların bu uyarılar ışığında nereye gideceğine kendisinin karar verecek kadar akıllı olduğunu" belirtti.

Alman turizmciler, seyahat uyarısına tepki gösterdi #2

TURİZMCİLER: ŞİRKETLERE DARBE VURULDU

Alman Dışişleri Bakanlığı'ndan hızlı bir şekilde ülkelerdeki risk durumunun ayrı ayrı yer aldığı seyahat tavsiyelerini sunmasını beklediklerini kaydeden Fiebig, bunun için aktif vaka sayısı ve sağlık sisteminin durumu gibi objektif kıstasların göz önünde bulundurulmasını istedi.

Almanya’nın önde gelen tur operatörlerinden FTI Grubu’nun üst yöneticisi Ralph Schiller ise Alman hükümetinin kararını eleştirerek, bu kararla çok sayıda turizmciye ve turizm destinasyonlarındaki şirketlere darbe vurulduğunu kaydetti.

SEYAHAT UYARISI, 31 AĞUSTOS'A KADAR UZATILDI

Alman hükümeti, bugün, Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkeler için uygulanan seyahat uyarısını, 31 Ağustos'a kadar uzatma kararı aldı.

Alman turizmciler, seyahat uyarısına tepki gösterdi #3