Afganistan'da Taliban’ın ele geçirdiği Kunduz kenti görüntülendi

Afganistan'da Taliban’ın ele geçirdiği Kunduz kenti görüntülendi

Afganistan'ın ilerleyişini sürdüren Taliban’ın ele geçirdiği Kunduz kentindeki tahribat görüntülendi. Görüntülerde, binaların enkaza döndüğü ve halkın enkaz yığınlarını karıştırması dikkat çekti.

Afganistan'da Taliban’ın ele geçirdiği Kunduz kenti görüntülendi

ABD birliklerinin Afganistan’dan geri çekilme sürecinin başlamasının ardından Taliban, hakimiyet alanını genişletmeye devam ediyor.

Taliban, bugün başkent Kabil’e 150 kilometre uzaklıktaki stratejik öneme sahip Gazne vilayet merkezini ele geçirdiğini duyurmuş, Afgan hükümet güçlerinin son 7 günde kontrolü kaybettiği vilayet merkezi sayısı 10’a yükselmişti.

KUNDUZ KENTİNDEKİ TAHRİBAT GÖRÜNTÜLENDİ

Taliban’ın ilerleyişi devam ederken, 8 Ağustos’ta Afgan hükümetinden ele geçirilen Kunduz kentindeki tahribat görüntülendi.

Afganistan'da Taliban’ın ele geçirdiği Kunduz kenti görüntülendi-Video

Afganistan da Taliban’ın ele geçirdiği Kunduz kenti görüntülendi #1

BİNALAR ENKAZA DÖNDÜ

Bölgede yaşanan çatışmalar nedeniyle binaların enkaza döndüğü görüntülerde, halkın enkaz yığınlarını karıştırması dikkat çekti.

Afganistan da Taliban’ın ele geçirdiği Kunduz kenti görüntülendi #2

Taliban güçleri son olarak Afganistan’ın kuzeyindeki Bağlan vilayetinin merkezi Pul-i Humri ve Bedahşan vilayetinin merkezi Feyzabad’ı ele geçirmiş, daha önce de Tahar, Kunduz, Sar-i Pul, Nimruz, Cüzcan, Samangan ve Ferah vilayet merkezlerini almıştı.

TALİBAN'IN 90 GÜNDE BAŞKENT KABİL'İ ELE GEÇİRECEĞİ İDDİASI

ABD basının bir istihbarat raporuna dayandırdığı habere göre, adı açıklanmayan ABD’li bir yetkili Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’i 30 gün içinde kuşatabileceğini ve potansiyel olarak 90 gün içinde ise ele geçirebileceğini öne sürmüştü.

Afganistan da Taliban’ın ele geçirdiği Kunduz kenti görüntülendi #3

BİDEN, 14 NİSAN'DA GERİ ÇEKİLMEYİ DUYURMUŞTU

ABD Başkanı Joe Biden, 14 Nisan’da yaptığı açıklamada Afganistan’daki ABD askerlerinin 1 Mayıs’tan itibaren geri çekilmeye başlayacağını ve sürecin 11 Eylül’e kadar tamamlanacağını duyurmuştu. Biden daha sonra ise çekilmenin 31 Ağustos’ta tamamlanacağını açıklamıştı.

Afganistan da Taliban’ın ele geçirdiği Kunduz kenti görüntülendi #4

Afganistan da Taliban’ın ele geçirdiği Kunduz kenti görüntülendi #5

Afganistan da Taliban’ın ele geçirdiği Kunduz kenti görüntülendi #6

Afganistan da Taliban’ın ele geçirdiği Kunduz kenti görüntülendi #7

Afganistan da Taliban’ın ele geçirdiği Kunduz kenti görüntülendi #8