Afgan göçmenlerin ilk kafilesi Kanada'ya ulaştı

Afgan göçmenlerin ilk kafilesi Kanada'ya ulaştı

Taliban'ın ölüm tehditleriyle karşı karşıya kaldıkları belirtilen Afgan göçmenleri taşıyan uçak, Toronto'ya indi.

Afganistan'da Kanada ordusuna ve Büyükelçiliği'ne destek sağlayan Afganların göçmenlik talebi karşılık buldu.

Kanada'nın Afganistan’daki misyonu süresince tercümanlık başta olmak üzere destek hizmeti veren Afganların ilk kafilesi, söz konusu ülkeye getirildi.

İLK AFGAN KAFİLEYİ TAŞIYAN UÇAK KANADA'DA

İlk kafileyi taşıyan Kanada Hava Kuvvetleri'ne ait "CC-177 Globemaster" askeri uçağı, Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı'na dün akşam saatlerinde indi.

Yetkililer, güvenlik sebebiyle ilk uçuşla gelenlerin tam sayısını açıklamadı.

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Marco Mendicino, Dışişleri Bakanı Marc Garneau ve Ulusal Savunma Bakanı Harjit Sajjan, ilk kafilenin gelmesiyle ilgili ortak açıklama yaptı.

Afgan göçmenlerin ilk kafilesi Kanada ya ulaştı #1

"DAHA FAZLASI GELECEK"

Yapılan yazılı açıklamada, Afgan mültecileri taşıyan bir dizi uçuşun ilk kafilesinin memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, "Önümüzdeki günlerde ve haftalarda daha fazla uçuş gelecek. Kanada'nın Afganistan'daki misyonunu destekleyen Afganların hakkını vermeyi taahhüt ettik. İlk Afgan mültecilerin Kanada'ya gelmesiyle, bu sözümüzü yerine getiriyoruz." ifadesi kullanıldı.

"HIZLI VE GÜVENLİ ŞEKİLDE..."

Geride kalan Afgan destek personeli ve ailelerinin işlemleri için Afganistan'da bir ekibin görev yaptığı aktarılan açıklamada, "Her Afgan mülteciyi olabildiğince hızlı ve güvenli şekilde çıkarmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz." değerlendirmesinde bulunuldu.

Afgan göçmenlerin ilk kafilesi Kanada ya ulaştı #2

KONUT, DİL EĞİTİMİ, İŞ...

Afgan destek personelinin, Kanada'ya devlet destekli mülteciler olarak getirildikleri vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Afganların Kanada'daki yaşama uyum sağlamasına yardımcı olmak için Kanada genelindeki hizmet sağlayıcı kuruluşlar; kalıcı konut, dil eğitimi, iş ve Kanadalılar ile bağlantılar bulmalarına yardımcı olacak. Tüm bu hizmetler, Afganların yeni evlerine yerleşmelerine yardımcı olacak. Tahliye edilenlerin ve bu operasyonun güvenliğini korumak için Afganların Kanada'da nereye yerleştirileceğine dair bilgiler de dahil olmak üzere daha fazla operasyonel ayrıntı açıklanmayacak."

KANADA ASKERLERİNE TERCÜMANLIK YAPTILAR

NATO’nun görev gücü kapsamında Ekim 2001’de Afganistan’a asker gönderen Kanada, 2014'te aldığı kararla askerlerini geri çekmişti.

Afganistan’ın Kabil kentinde konuşlanan ve sayıları 40 bini bulan Kanada birliklerine, görev yaptıkları süre boyunca binlerce Afgan tercümanlık hizmeti vermişti.

Afgan göçmenlerin ilk kafilesi Kanada ya ulaştı #3

TALİBAN GEREKÇESİYLE GÖÇMENLİK TALEBİ

Tercümanların dışında Kanada Büyükelçiliği'nde aşçı, şoför, temizlikçi, inşaat işçisi, güvenlik görevlisi ve hizmetli olarak görev yapan Afganlar da Taliban’ın ölüm tehditlerine maruz kaldıklarını duyurarak, Kanada’dan göçmenlik talebinde bulunmuşlardı.

Afganistan’daki misyonu boyunca Kanada ordusundan 158 asker, operasyonlarda hayatını kaybetmişti. Kanada, 2009'da açtığı bir programla 2011'e kadar 800 Afgan tercüman ve ailesini ülkeye göçmen olarak getirmişti.

İlginizi Çekebilir
6 yaşındaki çocuğun istismarı iddiaları Türkiye'nin gündeminde
6 yaşındaki çocuğun istismarı iddiaları Türkiye'nin gündeminde
1627 YORUM
Gündem
Icardi'nin boşandığı eşinden olay poz
Icardi'nin boşandığı eşinden olay poz
0 YORUM
Medya
Genç Türk kadını milyonerlik yolculuğunu anlatıyor
ADVERTORIAL
Btcrobo
Kemal Kılıçdaroğlu'nun gizemli fotoğraf karesinin sırrı çözüldü
Kemal Kılıçdaroğlu'nun gizemli fotoğraf karesinin sırrı çözüldü
501 YORUM
Gündem
Hulusi Akar'dan cemaate selam yazılı mühimmat iddialarına yanıt
Hulusi Akar'dan cemaate selam yazılı mühimmat iddialarına yanıt
410 YORUM
Gündem