AB'den Ukrayna'ya 200 milyon euro ilave insani yardım sözü

AB'den Ukrayna'ya 200 milyon euro ilave insani yardım sözü

Avrupa Birliği, Ukrayna'ya bağış toplamak amacıyla Polonya'da düzenlenen konferansta Ukraynalılar için 200 milyon euro insani yardım taahhüdünde bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Polonya ve İsveç tarafından Varşova'da düzenlenen konferansın açılışında konuşma yaptı.

Rusya'nın saldırısının başlamasından bu yana geçen 10 hafta içinde Ukrayna'ya 4 milyar euro ekonomik ve mali yardımda bulunduklarını belirten von der Leyen, savaştan kaçarak AB ülkelerine giden Ukraynalılar için 3,5 milyar euroyu harekete geçirdiklerini söyledi.

"Ukrayna içinde yerlerinden edilmiş kişiler için 200 milyon euro taahhüt"

Von der Leyen, üç hafta önce Ukrayna içinde yerlerinden olmuş kişiler için 1,8 milyar euroluk yardım sözü verdiklerini hatırlatarak, "Bu yeterli değil. Bu bağış konferansında taahhütleri başlatma önceliğini taşıyorum. Böylece Ukrayna içinde yerlerinden edilmiş kişiler için 200 milyon euro taahhüt etmekten mutluluk duyuyorum. Bunun daha fazlası da gelecek." dedi.

Ukrayna yönetiminin ülkenin yeniden inşası çabalarına yardım edeceklerini de vurgulayan von der Leyen, "Bunun için yüz milyarlarca euro yatırımı başarabilirsek bu sadece ülkenin yeniden inşa edilmesini sağlamayacak, aynı zamanda Ukrayna'nın AB'ye giden yolunu da döşeyecek." diye konuştu.

AB den Ukrayna ya 200 milyon euro ilave insani yardım sözü #1

"Devletin işler halde olması için ayda 5 milyar euro yardım gerekli"

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de daha önce Ukrayna için dayanışma fonu kurulmasına karar verildiğini hatırlatarak, Ukrayna'ya yardım yapılmasının önemine işaret etti.

Ülkenin desteğe ihtiyacı olduğunun altını çizen Michel, bazı raporlara göre devletin işler halde devam edebilmesi için ayda 5 milyar euro gerektiğini aktardı.

AA'ya göre Michel, ülkenin yeniden inşası için çalışmaların da kısa sürede başlamasının önemine dikkat çekti ve AB'nin Ukrayna'ya desteğini sürdüreceğini söyledi.

AB den Ukrayna ya 200 milyon euro ilave insani yardım sözü #2

İlginizi Çekebilir
Amed Spor-Bursaspor maçı sonrası olaylarla ilgili soruşturma başlatıldı
Amed Spor-Bursaspor maçı sonrası olaylarla ilgili soruşturma başlatıldı
874 YORUM
3. Sayfa
ORC'nin eylül ayı genel seçim anketi
ORC'nin eylül ayı genel seçim anketi
802 YORUM
Gündem
Mersin'de polisevine silahlı saldırı
Mersin'de polisevine silahlı saldırı
289 YORUM
İç Haber
Arda Turan'ın puro keyfi
Arda Turan'ın puro keyfi
172 YORUM
Futbol
Yapay zeka ile kazanmaya başla
ADVERTORIAL
Metabot