AB'de yetişkinlerin aşılanma oranı yüzde 60'ı geçti

AB'de yetişkinlerin aşılanma oranı yüzde 60'ı geçti

Kıtanın aşılama karnesini paylaşan AB Komisyonu Başkanı Leyen, koronavirüs tehlikesinin henüz geçmediği konusunda uyardı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, koronavirüs salgınıyla mücadele ve kıtadaki ekonomik duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Leyen, AB ülkelerinde yetişkin nüfusun yüzde 60'ından fazlasının koronavirüse karşı ilk doz aşı olduğunu söyledi.

AB'NİN AŞILAMA KARNESİ

"Bugün Avrupa'da yetişkinlerin yüzde 60'ından fazlası en az bir doz, yüzde 41'i de tam olarak aşılandı." ifadesini kullandı.

Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Brüksel Ekonomik Forumu'nda konuşan Leyen, Avrupa ekonomisinin toparlanmaya başladığını belirtti.

BÜYÜME BEKLENTİSİ

AB ekonomisinin bu yıl yüzde 4,2, 2022 yılında da yüzde 4,4 büyümesini beklediklerini ifade eden Von der Leyen, söz konusu oranların daha da iyiye gidebileceğini vurguladı.

AB de yetişkinlerin aşılanma oranı yüzde 60 ı geçti #1

"TEHLİKE HENÜZ GEÇMEDİ"

Von der Leyen, AB üyesi 27 ülke ekonomisinin 18 ay içerisinde salgının olumsuz etkilerinden kurtulmasını beklediklerine dikkati çekerek, ekonomik toparlanmanın alınan doğru politik kararlardan kaynaklandığını anlattı.

Ekonomilerin toparlanması için "eşi görülmemiş" tedbirler uyguladıklarını hatırlatan Von der Leyen, "Aşı sayesinde ülkelerimiz ve ekonomilerimiz yeniden açılabiliyor." diye konuştu.

Aşılamaların hız kazanmasına rağmen henüz tehlikenin atlatılmadığını, salgının atlatılması için dünya çapında bağışıklık kazanılması gerektiğini belirten Von der Leyen, "Komşularımızı ve dünyanın geriye kalanını da desteklemeliyiz." değerlendirmesinde bulundu.

AB de yetişkinlerin aşılanma oranı yüzde 60 ı geçti #2

800 MİLYAR EUROLUK KURTARMA PAKETİ

Von der Leyen, AB'nin salgının ekonomik etkilerine karşı 800 milyar euroluk kurtarma programı paketi hazırladığını anımsatarak, bu çerçevede Komisyon'un ilk bono ihracatını da gerçekleştirdiğini anlattı.

Kurtarma programı çerçevesinde üye ülkelere ön finansman sağlamaya hazır hale geldiklerini ifade eden Von der Leyen, "Üye ülkelere, temmuz ayından itibaren fon sağlamaya başlayacağız." dedi.

Von der Leyen, söz konusu kurtarma fonunun AB'nin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'sını (GSYH) yüzde 2 artırmasını beklediklerini vurguladı.