ABD'de, Suudi Arabistan'a füze satışına karşı tasarı sunuldu

ABD'de, Suudi Arabistan'a füze satışına karşı tasarı sunuldu

İki Cumhuriyetçi ve biri Demokrat senatör, Dışişleri Bakanlığı'nın onayladığı silahlar için tasarı hazırladı.

ABD'li üç senatör, Riyad yönetimine silah satışını engellemek için harekete geçti.

Kentucky Senatörü Cumhuriyetçi Rand Paul, Vermont Senatörü Demokrat Bernie Sanders ve Utah Senatörü Cumhuriyetçi Mike Lee, Suudi Arabistan'a onaylanan silahların satışını engellemek üzere Senato'ya ortak karar tasarısı sundu.

KONGRE'DEN YENİ ADIM

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yakın zaman önce onay verdiği uçaklar için füze fırlatma rayları ve füze mühimmatının satışına yönelik Kongre'den yeni bir adım geldi.

SATIŞININ YASAKLANMASI İSTENEN SİLAHLAR

Senatör Paul, Sanders ve Lee'nin ortak olarak sunduğu tasarıda, "Suudi Arabistan'a aşağıdaki silah satışları yasaktır: Silah İhracat Kontrol Yasası kapsamında Kongre'ye sunulan 20-11 Nolu İletimde belirtilen ve 15 Kasım 2021'de Kongre kayıtlarına eklenen savunma malzemeleri: 280 adet AIM-120C-7C Gelişmiş Orta Menzilli Hava-Hava Füzeleri (AMRAAM), 596 adet LAU-128 Füze Fırlatma Rayları, konteynerler, silah destek ekipmanı, yedek ve bakım parçaları, ABD hükümeti veya şirketlerinin mühendislik, teknik ve lojistik destekleri ile ilgili elemanlar." ifadelerine yer verildi.

ABD de, Suudi Arabistan a füze satışına karşı tasarı sunuldu #1

650 MİLYON DOLARLIK MÜHİMMAT SATIŞI

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan'a söz konusu silahların satışına onay verdiğini açıklamıştı.

Dışişleri açıklamasında, bu mühimmatın satış bedelinin 650 milyon dolar değerinde olduğu ve bu füzelerin Suudi Arabistan'ın F-15 ve Eurofighter Typhoon savaş uçakları için verileceği kaydedilmişti.

ABD Kongresi'nin 30 iş günü içinde Bakanlığın kararına itiraz etmemesi durumunda, yönetim satışın yapılmasına onay verilen ülke ile satış paketinin içeriği için görüşmelere başlıyor.

Söz konusu 30 iş günü henüz dolmadığı için bu karar tasarısı, Dışişleri Bakanlığı'nın satış kararını durdurmuş olacak.