ABD'de siyahilerin ırkçı saldırıya maruz kalma korkusu artışta

ABD'de siyahilerin ırkçı saldırıya maruz kalma korkusu artışta

ABD'de bir süpermarkete yapılan saldırı sonrası siyahilerin ırkçı saldırılara maruz kalma korkularının arttığı açıklandı.

ABD'de siyahilerin ırkçı saldırıya maruz kalma korkusu artışta

Washington Post-Ipsos bir anket yayınladı.

Ankete göre, Buffalo'daki 10 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası, her 10 siyahi Amerikalıdan 8'i, ırkçı saldırıların artmasından korktuğu belirlendi.

"Irkçı saldırıların engellenmesinde çok az gelişme yaşandı"

Ankete katılan Afro-Amerikalılar, ülkede George Floyd'un polis tarafından öldürülmesini takip eden protestolar sonrasında polisin siyahilere davranışları konusunda "çok az" gelişme olduğu konusunda ortak görüş bildirdi.

Vurulan 13 kişiden 11'i siyahi olan Buffalo saldırısı sonrası, Afro-Amerikan kitlenin sadece yüzde 10'u ırkçılık sorununun yaşamlarının bir döneminde düzeleceğini umduğunu, yüzde 53'lük bir çoğunluk daha da kötüleşeceğini ifade etti.

ABD de siyahilerin ırkçı saldırıya maruz kalma korkusu artışta #1

"Beyaz üstünlükçüler büyük bir tehdit"

Ankete göre, siyahi Amerikalıların yüzde 70'i, beyaz Amerikalıların en az yarısının beyaz üstünlükçü inançlara sahip olduğunu, yüzde 75'i ise beyaz üstünlükçülerin kendileri için "büyük bir tehdit" olduğunu düşünüyor.

AA'nın haberine göre, anket sorularını cevaplayan siyahilerin yüzde 63'ü silahlara kolay erişimin nefret suçu işleyen insanlara "büyük ölçüde" katkıda bulunduğunu belirtirken yüzde 57'si "kişisel aile ve yetiştirilme tarzı" konusunda aynı şeyi söyledi.

ABD de siyahilerin ırkçı saldırıya maruz kalma korkusu artışta #2

Sosyal medya nefret suçlarına katkı veriyor

Ayrıca Afro-Amerikalıların yüzde 52'si sosyal medyanın nefret suçlarına büyük ölçüde katkıda bulunduğu ve yüzde 45'i okullarda yeterince hoşgörü öğretilmediği tespitinde bulundu.

ABD de siyahilerin ırkçı saldırıya maruz kalma korkusu artışta #3