ABD'de köleci John Calhoun'un heykeli kaldırıldı

ABD'de köleci John Calhoun'un heykeli kaldırıldı

Güney Carolina eyaletinde, köleliği savunan eski başkan yardımcılarından John C. Calhoun'un heykeli, şehir meydanından kaldırıldı.

ABD'de köleci John Calhoun'un heykeli kaldırıldı

ABD'de siyahi George Floyd'un polis tarafından gözaltına alındığı sırada, aşırı güç kullanımı nedeniyle hayatını kaybetmesi sonrası başlayan protestolar ve iç karışıklıkların yankıları, ülkede halen devam ediyor.

Güney Carolina'nın Charleston şehir merkezinde yer alan tarihi John C. Calhoun heykelinin, özgürlük karşıtı olması ve ırkçı düşünceyi desteklediği gerekçesiyle kaldırılmasına karar verilmesinin ardından heykelin yerinden söküldü.

KÖLELİĞİ SAVUNDU, ÜLKEYİ İÇ SAVAŞA SÜRÜKLEDİ

ABD'de 1825-1832 yılları arasında başkan yardımcılığı yapan Calhoun, köleliğin kaldırılmaması için en çok direnen ve ülkeyi bu yüzden iç savaşa sürükleyen bir lider olarak biliniyor.

OY BİRLİĞİYLE KALDIRILMASINA KARAR VERİLDİ

Charleston Şehir Meclisi, salı günkü uzun süren toplantıda, oy birliğiyle heykelin şehir meydanından kaldırılmasına ve belirlenecek güvenli bir yere konulmasına karar vermişti.

Kararın alınmasında, siyahi George Floyd’un gözaltında ölmesi sonrasında, ırkçılık ve polis karşıtı söylemlerin yükseldiği protesto dalgasının da etkisi olduğu ifade edildi.

ABD de köleci John Calhoun un heykeli kaldırıldı #1

"ŞEHRİMİZİN TARİHİNDE ADİL BİR DÖNEM"

Yüksekliği 30 metreyi aşan heykelin kaldırılması için belediyeye ait araçların yanında, yüzlerce insanın Marion Meydanı'ndaki heykelin etrafında toplandığı belirtildi.

Charleston Belediye Başkanı John Tecklenburg, heykelin kaldırılması kararına ilişkin, ''Şehrimizin tarihinde daha adil bir dönem oluşturduğumuza inanıyorum. Bu, bizim için doğru atılmış olan bir adımdır.'' dedi.

Politik açıdan heykelin kaldırılması yönünde kullandığı oyun kendisine maliyeti olacağını fakat vicdanının sesini dinleyerek oy kullandığını belirten meclis üyesi Karl L. Brady ise ''Beyaz egemenliği ve beyaz üstünlükçü düşünceyi ait olduğu yere, tarihin külleri arasına gönderiyoruz.'' ifadesini kullandı.

ABD de köleci John Calhoun un heykeli kaldırıldı #2

9 SİYAHİ, IRKÇI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Haziran 2015'te Emanuel Afrikan - Methodist Episcopal Kilisesi'ne (AME) bir ayin esnasında silahı ile gelen 22 yaşındaki Dylan Roff, 9 siyahi Amerikalıyı öldürmüş, saldırının ardından bir internet sitesinde "ırkçı manifesto" yayınlayan Roof'un, ırkçılığın simgesi görülen konfederasyon bayrağının da olduğu fotoğrafları paylaştığı ortaya çıkmıştı.

AME kilisesi ile aynı bölgede yer alan heykelin kaldırılması için alınan kararın, saldırın 5. yılından günler sonra gelmesi dikkati çekti.

ÖLÜNCEYE KADAR KÖLELİĞİ SAVUNDU

Charleston'a 1898’de anıtı dikilen John Calhoun, ölünceye kadar köleliğin savunucularından oldu ve Amerikan Senatosu'nda 1830'larda yaptığı bir konuşmada, ''Güney'deki köleler, Kuzey'deki özgür siyahilerden daha iyiydi.'' sözlerini sarf etmişti.

Calhoun ayrıca, 1850'de ölümünden önce Amerika'nın güney kesimindeki halkı bölünmeye yönlendirmişti.

KÖLELERİN YÜZDE 40'I BU KENTTEN DAĞITILIYORDU

Afrikalı kölelerin yüzde 40'ının, Charleston Limanı yoluyla Kuzey Amerika'ya getirildiği ve şehir yönetiminin 2018 yılında, köle ticaretinde aldığı bu rolden dolayı resmi özür beyanında bulunduğu kayıtlarda yer alıyor.

Siyahi Floyd'un gözaltında hayatını kaybetmesi sonrasında yaşanan protestolar ışığında, ABD'nin birçok eyaletinde, ırksal adaletsizlik ve kölelik taraftarı olan konfederasyon liderlerinin heykellerinin kaldırılması tartışılıyor.

Bazı eyaletlerde, ilk ABD Başkanı George Washington'ınki de dahil, birçok heykelin protestocular tarafından yıkıldığı biliniyor.