ABD'de beyazlarla siyahlar arasında sosyal uçurum

ABD'de beyazlarla siyahlar arasında sosyal uçurum

ABD'de ülkede ortalama siyahi Amerikalı bir hanenin servetinin, beyaz bir hanenin servetinden yaklaşık 10 kat daha az olduğu ortaya çıktı.

ABD'de beyazlarla siyahlar arasında sosyal uçurum

ABD'nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde gözaltındığı sırada polis şiddetiyle hayatını kaybeden siyahi George Floyd için ülke genelinde başlayan protestolar, ülke toplumundaki ayrımcılığı ve sosyal adaletsizliği yeniden gündeme getirdi.

BEYAZ BİR AİLE, SİYAHİ BİR AİLEDEN 10 KAT DAHA ZENGİN

CNN’in derlediği haberde, ABD merkez bankası Fed'in 2016 Tüketici verilerine göre, ülkede ortalama siyahi Amerikalı bir hanenin servetinin beyaz bir hanenin servetinden yaklaşık 10 kat daha az olduğu belirtildi.

Haberde, ülkedeki beyaz ailelerin ortalamada 171 bin dolar servet sahibiyken siyahi bir ailede bu rakamın 17 bin 600’e düştüğüne dikkat çekildi.

ABD de beyazlarla siyahlar arasında sosyal uçurum #1

YILLIK GELİRDE DE ADALETSİZLİK VAR

Yine ABD Sayım Bürosu 2018 verilerinde, beyaz ailelerin ortalama yıllık geliri 71 bin olarak hesaplanırken, siyahi ailelerde bu rakam 41 bin dolara karşılık geliyor.

Aynı verilerde yoksulluk oranı siyahilerde yüzde 20,8 olarak belirlenirken, beyazlarda bu oran yüzde 8,1'e geriliyor.

ABD de beyazlarla siyahlar arasında sosyal uçurum #2

SALGINDA TEMEL HİZMET SEKTÖRÜNDEKİ SİYAHİLER

ABD Çalışma Bakanlığı 2020 Nisan verilerine göre, ülkede işsizlik oranı beyazlarda yüzde 14,2 ve siyahilerde yüzde 16,7 düzeyinde bulunuyor.

Uzmanlar, beyazlarla siyahlar arasındaki işsizlik oranı farkının normalde çok daha büyük olduğunu, Kovid-19 salgını nedeniyle bu açığın kısmen kapandığını belirtiyor.

Siyahilerin çoğunlukla ulaşım, nakliye, depolama, sağlık gibi pandemi sırasında açık kalan temel hizmet sektöründe çalıştıkları için bu süreçte işlerini daha fazla koruyabildikleri ifade ediliyor.

ABD de beyazlarla siyahlar arasında sosyal uçurum #3

ÇALIŞAN SİYAHİLERİN YÜZDE 60'I, SAĞLIK HİZMETİNE ULAŞAMIYOR

Siyahilerin sağlık sisteminde de ciddi oranda eşitsizliğe maruz kaldığına işaret edilen haberde, yeni tip koronavirüs salgınının en fazla siyahi toplumu vurmasında bu kesimin sağlık güvencesi olmamasının da etkili olduğu kaydedildi.

ABD de beyazlarla siyahlar arasında sosyal uçurum #4

Siyahi kesimin düşük gelirli işlerde ve beyazlara oranla daha büyük oranda sigortasız çalıştığına dikkat çekilerek, bundan dolayı bu grupta kronik hastalıkların daha yaygın olduğu belirtildi.

Haberde, bütün bu nedenlerden ötürü siyahilerin ülkedeki nüfusun yüzde 13'ünü oluşturmalarına rağmen Kovid-19 bağlantılı ölümlerin yüzde 23'ünün bu grupta görüldüğü ifade edildi.

ABD de beyazlarla siyahlar arasında sosyal uçurum #5