ABD’de Bağımsızlık Günü kutlamalarına silahlı saldırı: 6 can kaybı, 24 yaralı

ABD’de Bağımsızlık Günü kutlamalarına silahlı saldırı: 6 can kaybı, 24 yaralı

ABD'de İllinois eyaletinde 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti, 24 kişi de yaralandı.

ABD’de Bağımsızlık Günü kutlamalarına silahlı saldırı: 6 can kaybı, 24 yaralı

ABD'nin İllionis kentinde Bağımsızlık Günü kutlamaları kana bulandı.

İllinois eyaletinde yer alan Highland Park’taki Bağımsızlık Günü kutlamalarına silahlı saldırı düzenlendi.

6 ölü, 24 yaralı

Saldırıda 6 kişinin hayatını kaybettiği, 24 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Etkinliğin başlamasından yaklaşık 10 dakika sonra çok sayıda silah sesinin duyulması ile bölgede bulunanlar panikle kaçmaya başladı. Silah seslerinin ardından bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Yerel basın, en az 3 kişinin silahla vurulduğunu ifade ederken, görgü tanıkları ise en az 20 el silah sesi duyduklarını iddia etti.

"Şehir merkezinden uzak durun"

Highland Park Belediye Başkanı Nancy Rotering, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Highland Park’taki Bağımsızlık Günü kutlamalarının iptal edildiğini duyurarak, "Highland Park polisi, Highland Park şehir merkezindeki bir olaya müdahale ediyor. Festival iptal edildi. Lütfen şehir merkezinden uzak durun." dedi.

ABD’de Bağımsızlık Günü kutlamalarına silahlı saldırı: 5 can kaybı, 16 yaralı VİDEO


Saldırgan gözaltına alındı

Saldırıyla bağlantılı olduğu belirtilen bir şahıs gözaltına alındı. Polis, saldırgan şahsın kimliğini, 22 yaşındaki Robert E. Crimo III olarak belirlediklerini söyledi. Yetkililer, Crimo'nun olaysız bir şekilde gözaltına alınarak Highland Park polis merkezine götürüldüğünü aktardı.

Yetkililer Highland Park’taki Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında düzenlenen silahlı saldırıda toplam 6 kişinin hayatını kaybettiğini 20'den fazla yaralının olduğunu aktardı. Yaralıların yaşlarının 8 ile 85 arasında olduğu belirtildi.
Polis saldırganın çatıdan kalabalığa ateş ettiğini belirtti.

Rastgele ateş açıldı

Highland Park Polis memuru Chris O'Neill, olay yerinde bir tüfek ele geçirildiğini açıklayarak saldırının "tamamen rastgele" yapıldığını söyledi. Saldırının ardından Highland Park’ın yakınlarındaki Deerfield, Evanston ve Northbrook’ta Bağımsızlık Günü kutlamaları iptal edildi.

ABD’de Bağımsızlık Günü kutlamalarına silahlı saldırı: 6 can kaybı, 24 yaralı #1

Bölgeye uçuş kısıtlaması getirildi

Öte yandan düzenlenen silahlı saldırının ardından Highland Park hava sahasına uçuş kısıtlaması getirildi. Federal Havacılık İdaresi, Highland Park hava sahasına geçici uçuş kısıtlaması getirildiğini duyurarak, Highland Park Polis Departmanı yönetimindeki "yardım uçakları" hariç kısıtlamanın yerden 3 bin fit yükseklikte ve 8 kilometre yarıçapında geçerli olduğunu belirtti.

ABD’de Bağımsızlık Günü kutlamalarına silahlı saldırı: 6 can kaybı, 24 yaralı #2

ABD’de Bağımsızlık Günü kutlamalarına silahlı saldırı: 6 can kaybı, 24 yaralı #3

ABD’de Bağımsızlık Günü kutlamalarına silahlı saldırı: 6 can kaybı, 24 yaralı #4

ABD’de Bağımsızlık Günü kutlamalarına silahlı saldırı: 6 can kaybı, 24 yaralı #5