ABD'de 14 eyaletin 9'unda Biden kazandı

ABD'de 14 eyaletin 9'unda Biden kazandı

ABD'de şimdiye kadar sonuçları belli olan Demokratlar'ın ön seçimlerinde, 14 eyaletin 9'unda Biden birinci çıktı. Sanders ise 4 eyalette kazandı.

ABD'de 3 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde, ön seçimler devam ediyor.

14 eyalette ön seçimlerin yapıldığı Süper Salı'da, Joe Biden 9 eyalette kazandı.

9 EYALETTE BIDEN, 4 EYALETTE SANDERS ÖNDE

Ön seçimlerin şu ana kadarki favori ismi Bernie Sanders, 4 eyaleti önde tamamladı.

ABD de 14 eyaletin 9 unda Biden kazandı #1

Resmi olmayan sonuçlara göre; Virginia, Alabama, Oklahoma, Kuzey Carolina, Arkansas, Minnesota, Tennessee, Massachusetts ve Maine eyaletlerinde ipi Biden göğüsledi.

Diğer yandan sol eğilimleriyle öne çıkan ve özellikle Amerikalı genç jenerasyondan destek gören Sanders ise, Vermont, Colorado, Kaliforniya ve Utah eyaletlerini kazandı.

ABD de 14 eyaletin 9 unda Biden kazandı #2

BLOOMBERG İLK KEZ KAZANDI

Diğer yandan, sadece Amerikan Samoası'nda başarı gösteren milyarder iş adamı Michael Bloomberg ise böylece ilk ön seçim zaferini almış oldu.

Demokrat aday adaylarından Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren ve Temsilciler Meclisi üyesi Tulsi Gabbard ise Süper Salı'da ciddi bir varlık gösteremedi.

Toplamda en fazla delege sayısına ulaşan adayın Demokrat Parti'nin başkan adayı olacağı yarışta, eyaletleri kazanmak kadar delege sayısını artırmak da önemli görülüyor.

ABD de 14 eyaletin 9 unda Biden kazandı #3

TRUMP'IN RAKİBİ BELLİ OLACAK

ABD'de "Süper Salı" olarak nitelendiren bugünde, ABD Başkanı Donald Trump'ın, 3 Kasım tarihinde yapılacak başkanlık seçiminde karşısına gelecek Demokrat rakibinin büyük ölçüde belirlenmesi öngörülüyor.