ABD ve Rusya Suriye’de iki bölge için uzlaştı

ABD ve Rusya Suriye’de iki bölge için uzlaştı

İki ülke, Halep dışında Lazkiye'nin kuzeyi ile Doğu Guta’da çatışmaların durdurulması anlaşmasının güçlendirilmesi için anlaştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, Suriye’de artan çatışmalar üzerine iki ülkenin taraflara baskı yapma hususunda uzlaştığını aktardı.

Toner, “Çatışmaların durdurulması anlaşması yürürlüğe girdiğinde işe yaradığı gibi bu uzlaşıya da ABD ve Rusya arasında taraflar üzerinde etkilerinin kullanılması beklentisiyle varılmıştır. İlk anlaşmada işe yaramıştı, şimdi bunun yenilendiğini görmeyi umuyoruz.” dedi.

SÜRE SINIRI

“Anlaşmanın Doğu Guta’da bir gün, Lazkiye’nin kuzeyinde üç gün süreceğine" dair iddiaların sorulması üzerine Toner, varılan son uzlaşıyı "çatışmaların durdurulması anlaşmasına yeni bir taahhüt" olarak değerlendirdi ve son uzlaşıda zaman sınırlamaları bulunduğunu kaydetti ancak bunların ne kadar süre devam edeceğini söylemedi.

Toner, anlaşmanın bu gece yarısı mı yoksa Şam saatiyle 01.00’de mi başlayacağına ilişkin soruya ise açıklık getirmedi.

Toner, “Durumu biraz sakinleştirebilirsek çatışmalara da bir son verebilirsek bunu belki uzatabiliriz umudunu taşıyoruz.” diye konuştu.

HALEP NEDEN KAPSAM DIŞI

“Halep neden uzlaşı dışında tutuldu?” sorusu yöneltilen Toner, şunları söyledi:

“Halep’te de sıkıntıların devam ettiğinin tamamen farkındayız. Fakat bir yerden başlamamız gerekiyor. Lazkiye’nin kuzeyi ve Doğu Guta’dan başlıyoruz ve eğer bu başarılı bir şekilde devam ederse bunu başka yerlerde de uygulamayı umut ediyoruz.”

Toner, “Taraflar anlaşmaya uyacaklar mı?” sorusu üzerine ise Rusya ve Esed rejiminin ne yapıp yapmayacağı hakkında yorum yapamayacağını söyledi. Toner, “Onlar adına konuşamam ama biz muhaliflerle bu konuda irtibat halindeyiz.” dedi.

BEYAZ SARAY: TAZELENME OLACAK

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ise çatışmaların durdurulması anlaşmasından bu yana Lazkiye’nin kuzeyi ve Şam’a bağlı Doğu Guta’da savaşın sürdüğünü, muhaliflerin kontrolündeki bölgelere baskı uygulandığını hatırlattı.

Bu bölgelerdeki anlaşma ihlallerinin kabul edilemez ve zarar verici olduğunu vurgulayan Earnest, şunları söyledi:

“Bunun sonucu olarak ABD ve Rusya, bir süredir Lazkiye ve Doğu Guta’da tüm tarafların çatışmaların durdurulması anlaşmasına Şam saatiyle bu gece yarısından başlamak üzere yeniden genel bir taahhüt vermesini sağlamak için çalışıyordu. Bize göre bu esasen çatışmaların durdurulması anlaşmasının tazelenmesi olacak.”

Sahada en azından birkaç hafta önceki çatışmaların azaldığı duruma dönülmesini arzuladıklarını ifade eden Earnest, özellikle son bir haftada şiddet olaylarının sıklığının arttığını hatırlattı.

Earnest, “Bu anlaşmayı tazeleyerek ve dikkatimizi bu iki bölgeye yoğunlaştırarak geniş şekilde uygulanan bir çatışmaların durdurulması anlaşmasına doğru ivme yakalayabileceğimizi umut ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Çatışmaların artmasının Cenevre’deki siyasi müzakereleri de baltaladığını dile getiren Earnest, anlaşmayı tazelemedeki amaçlarının siyasi müzakereleri ilerletme ve gıda ile ilaç gibi insani yardımları ulaştırma amacı taşıdığını söyledi.

İlginizi Çekebilir
Beşiktaş'ın yeni başkanı Ahmet Nur Çebi oldu
Beşiktaş'ın yeni başkanı Ahmet Nur Çebi oldu
87 YORUM
Spor
Malatyalılar ile Adıyamanlılar arasında sınır kavgası
Malatyalılar ile Adıyamanlılar arasında sınır kavgası
349 YORUM
İç Haber
Prens Selman'dan ManU için 3.5 milyar euro
Prens Selman'dan ManU için 3.5 milyar euro
136 YORUM
Spor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sigara açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sigara açıklaması
608 YORUM
İç Haber