ABD ve NATO askerleri Afganistan'dan çekiliyor

ABD ve NATO askerleri Afganistan'dan çekiliyor

NATO ve ABD'nin, Afganistan'daki askeri varlığını çekme süreci bugün itibariyle fiilen başladı.

ABD ve NATO askerleri Afganistan'dan çekiliyor

ABD Başkanı Joe Biden, 15 Nisan'da yaptığı açıklamada, "sonsuz savaş" olarak nitelendirdiği Afganistan savaşını sona erdirme zamanı geldiğini söylemişti.

Joe Biden, ülkedeki tüm askeri kuvvetlerin çekilme işlemlerinin Afganistan'ın işgalinin yıl dönümü olan 11 Eylül öncesine kadar tamalanmış olacağını belirtmişti.

ASKERLER ÇEKİLMEYE BAŞLADI

Halen ülkede bulunan, sayıları 2 bin 500 ila 3 bin arasında olduğu tahmin edilen ABD askerleri ile yaklaşık 7 bin NATO askeri personeli, bugünden itibaren aşamalı olarak ülkeyi terk edecek.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, çekilme sürecinin son bir yılda ülkedeki küçük askeri üslerin kapatılmasıyla başladığını belirterek Biden'ın kararının ardından hazırlıkların hızlandırıldığı belirtildi. Açıklamada, bugüne dek yalnızca 60 ABD askerinin ülkeyi terk ettiği yer aldı.

ABD ve NATO askerleri Afganistan dan çekiliyor #1

20 YIL BOYUNCA KAN AKITTILAR

ABD ve NATO müttefikleri, 11 Eylül saldırılarının sorumlusu olarak görülen El Kaide örgütü militanlarının sakladığı ve koruduğu gerekçesiyle 7 Ekim 2001'de Afganistan'ı işgal etmişti.

ABD'nin Brown Üniversitesinin yürüttüğü "Savaşın Maliyetleri" projesi kapsamındaki tahminlere göre, 20 yıl süren savaş için 2 trilyon dolardan fazla para harcandı. ABD'den 2 bin 442 askerin öldüğü, 20 bin 666'sının yaralandığı savaşta, 1144 NATO personeli de hayatını kaybetti.

ABD ve NATO askerleri Afganistan dan çekiliyor #2

ABD ve NATO askerleri Afganistan dan çekiliyor #3

ABD ve NATO askerleri Afganistan dan çekiliyor #4