ABD Senatörü Rus telefon şakacıları tarafından kandırıldı

ABD Senatörü Rus telefon şakacıları tarafından kandırıldı

Senatör Graham, kendilerini Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar olarak tanıtan iki Rus telefon şakacısına inandı. Senatör, telefonda S-400, F-35 ve Suriye konularındaki düşüncelerini anlattı.

ABD Senatörü Rus telefon şakacıları tarafından kandırıldı

ABD Senatörü Lindsey Graham, Türkiye'nin YPG/PKK'ya yönelik Suriye'nin kuzey doğusunda başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na karşı ağır tepkiler veriyor.

Türkiye'ye karşı ağır yaptırımlar getirilmesi için yasa tasarısı sunan Graham'ın, ağustos ayında 2 Rus telefon şakacısı tarafından kandırıldığı ortaya çıktı.

ABD Senatörü Rus telefon şakacıları tarafından kandırıldı #1

HULUSİ AKAR ZANNETMİŞ

Amerikan Politico dergisinin paylaştığı ses kaydında göre; Rus telefon şakacıları Alexey Stoyalrov ve Vladimir Kuznetsov, Graham'ın ofisini, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın ismini kullanarak aradılar. 13 ve 16 dakikalık iki ses kaydında Graham, Akar zannettiği şakacıya, "Mümkünse bu görüşmeyi kazan-kazan yapmak istiyorum." diyor. Bir önceki gün ABD Savunma Bakanı Esper ile görüştüğünü ifade eden şakacı, iki ülke arasında ortak bir nokta bulmak gerektiğini ve ABD Başkanı Donald Trump'ın, kendisini müzakereci olarak belirlediğini ifade ediyor.

ABD Senatörü Rus telefon şakacıları tarafından kandırıldı VİDEO

ABD Senatörü Rus telefon şakacıları tarafından kandırıldı #2

"TÜRKİYE'Yİ F-35 PROGRAMINDA GÖRMEK İSTİYORUM"

Graham ise Trump'ın Türkiye'ye yaptırım uygulamak istemediğini, bilakis Ankara ile serbest ticaret anlaşması yapmak istediğini belirtiyor. Senatör Graham, ayrıca cumhuriyetçileri ikna ettiklerini ve Türkiye'nin S-400'leri uzak bir köşeye yerleştirmesiyle iki ülke arasındaki serbest ticaret görüşmelerine başlamayı umduklarını söylüyor. Ülkeler arasındaki serbest ticaretin, Türk lirasını stabilize edeceğini anlatan Graham, "Türkiye S-400'leri kurarsa, başka ortaklarımız da almak isteyecek. Bu da ittifakımıza büyük baskı yapacaktır. Türkiye'yi F-35 programında görmek istiyorum ve bu S-400 konusunda da bir yol bulacağımızı umuyorum." diye konuşuyor.

ABD Senatörü Rus telefon şakacıları tarafından kandırıldı #3

 

YAPTIRIMLARI ENGELLEMEYE ÇALIŞMIŞ

Graham, Trump'ın kendisine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayıp serbest ticaret anlaşması teklifini yapmasını istediğine dikkati çekiyor. Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını engellemeye çalıştığını anlatan Graham, Türkiye'nin DEAŞ ile mücadeleye önemli ölçüde yardımcı olduğunu ve Türkiye ile müttefik olmaktan memnuniyet duyduğunu belirtiyor.

ABD Senatörü Rus telefon şakacıları tarafından kandırıldı #4

"YPG SORUNU KONUSUNDA SİZİ İYİ ANLIYORUM"

Senatör Graham, "Sizin YPG sorununuz gerçek bir sorun. Bunu Başkan Trump'a, Obama'nın YPG Kürtlerine güvenerek büyük bir hata yaptığını anlattım. Endişe duyduğum her şeyin ortaya çıkmasından korkuyorum. Şimdi Türkiye'nin Suriye'deki bu tehditten korunmasını sağlamamız gerekir. YPG sorunu konusunda sizi iyi anlıyorum. Başkan da aynı şekilde." diyor. Türkiye'nin bölgede tehdit edilmemesi konusunda elinden geleni yaptığını ifade eden Graham, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkinin tekrar güçlü olmasını ve ülkenin F-35 programına döndüğünü görmek istediğini yineliyor.

"S-400'LER OBAMA'NIN HATASI"

İkinci telefon görüşmesinde ise Graham, Trump'la yaptığı Türkiye görüşmesinin detaylarını anlatıyor ve Trump'ın da büyük ölçüde kendisine katıldığını anlatıyor. Graham, S-400 konusunun da Obama'nın hatası olduğunu ifade ediyor.

ABD Senatörü Rus telefon şakacıları tarafından kandırıldı #5