ABD mülteci kabul sayısını iki kat artırdı

ABD mülteci kabul sayısını iki kat artırdı

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, daha önce belirlenen mülteci kabul sınırının iki katı fazlasına çıkılacağını açıkladı.

ABD mülteci kabul sayısını iki kat artırdı

Geçtiğimiz günlerde Fransa ile yaşadığı diplomatik krizi aşmaya çalışan ABD'de, bu kez mültecilere yönelik yeni bir karar alındı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Biden yönetimi, 2022 mali yılı için mülteci kabul sınırını iki katına çıkarmaya hazırlanıyor.

MÜLTECİ SINIRI 125 BİNE ÇIKACAK

Buna göre Biden yönetimi, 2021 için 62 bin 500 olarak belirlediği mülteci sınırını gelecek mali yıl için 125 bine çıkarmayı planlıyor.

Söz konusu kararın ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın, Kongre üyeleri ile görüşmesi bekleniyor.

10 AYLIK BİR ZAMANDA 7 BİN 637 MÜLTECİ KABUL EDİLMİŞTİ

20 Ocak 2021'de göreve gelen Joe Biden, mülteci kabul sınırını 62 bin 500'e çıkarmış ancak 2020 Ekim- 2021 Ağustos döneminde ABD'ye yalnızca 7 bin 637 mülteci kabul edilmişti.

ABD mülteci kabul sayısını iki kat artırdı #1

12 BİN HAİTİLİ SINIRI GEÇEREK TEKSAS'A GELMİŞTİ

Geçtiğimiz haftalarda 12 bin Haitili göçmen sınırdaki nehri geçerek, Teksas eyaletine ait Del Rio kasabasına yerleşmişti.

35 bin nüfusu bulunan Del Rio kasabasının belediye başkanı Bruno Lozano, kontrol edilemeyen göçmen akınına karşı federal ve eyalet yetkililerinden acil yardım istediklerini açıklamıştı.

Bunun üzerine bölgeye çok sayıda gönderilen güvenlik ekipleri, göçmenleri kontrol altında tutmaya çalışmıştı.

ABD mülteci kabul sayısını iki kat artırdı #2