ABD Kabil'den tahliyeleri çok sayıda ülkeden aktarmalı uçuşla yapacak

ABD Kabil'den tahliyeleri çok sayıda ülkeden aktarmalı uçuşla yapacak

ABD yönetimi, Kabil'den tahliye edilecek yolcuların, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda ülkeden aktarmalı uçuşlarla ABD'ye gönderileceğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Afganistan'dan tahliye işlemleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Price, tahliye edilenlerin transferi için yeni ülkeler ararken, Türkiye, İngiltere, Almanya, İtalya, BAE, Danimarka, Bahreyn, Kazakistan, Kuveyt, Tacikistan ve Özbekistan'ın söz konusu tahliye yolcularının uçuşlarına katkı sağlayacağını bildirdi.

ABD Kabil den tahliyeleri çok sayıda ülkeden aktarmalı uçuşla yapacak #1

AKTARMA İLE ABD'YE GÖNDERİLECEKLER

Price, sadece ABD vatandaşlarının değil, aynı zamanda ABD'ye destek olan Afganların ve diğer ülke vatandaşlarının da söz konusu tahliye uçuşlarıyla bu ülkeler üzerinden aktarmalı uçuşlarla ABD'ye gönderileceğini belirtti.

Katar'dan bugün kalkan ilk uçağın da Almanya'daki Ramstein Hava Üssü'ne ineceğini anlatan Price, bunun dışında başta Bahreyn ve BAE olmak üzere diğer ülkelere de tahliye yolcularının yavaş yavaş transfer için taşınacağını söyledi.

ABD Kabil den tahliyeleri çok sayıda ülkeden aktarmalı uçuşla yapacak #2

13 BİNDEN FAZLA KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Price ayrıca, Arnavutluk, Kanada, Kolombiya, Kosta Rika, Şili, Kosova, Makedonya, Meksika, Polonya, Katar, Ruanda, Ukrayna ve Uganda'nın, "risk altındaki belli sayıda Afgan'ın" ülkelerine yerleştirilmesi konusunda öneri yaptıklarını ve bu önerileri değerlendireceklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Sözcüsü, tahliye operasyonunun başladığı 14 Ağustos'tan bu yana 13 binden fazla kişiyi Kabil'den tahliye ettiklerini sözlerine ekledi.

ABD Kabil den tahliyeleri çok sayıda ülkeden aktarmalı uçuşla yapacak #3