ABD, Ian Kasırgası'na hazırlanıyor

ABD, Ian Kasırgası'na hazırlanıyor

ABD'nin Florida eyaletinin, gelecek birkaç gün içinde Atlantik Okyanusu'ndan ülke ana karasına yaklaşan şiddetli Ian Kasırgası'nın etkisi altında kalacağı uyarısı yapıldı.

ABD, Ian Kasırgası'na hazırlanıyor

Kuzey Amerika'da güz dönemiyle etkisini gösteren kasırgalara bir yenisi daha eklendi. Fiona'nın ardından bu kez de Ian Kasırgası, Florida eyaletini tehdit ediyor.

Fırtına, sel ve hortum uyarısı yapıldı

ABD Ulusal Hava Servisi, internet sayfasından yaptığı yazılı açıklamada, "Tüm gözler Karayip Denizi'nin batısında bu sabah erken saatlerde kasırgaya dönüşen ve bu gece batı Küba yakınlarında büyük bir kasırgaya dönüşebilecek olan Ian'da. Kasırga nedeniyle, yaşamı tehdit eden fırtına dalgası, kuvvetli rüzgarlar, şiddetli yağmur, sel ve hortumlar Florida eyaletinin bu hafta göreceği etkilerden sadece birkaçı." ifadelerine yer verildi.

ABD, Ian Kasırgası na hazırlanıyor #1

300 bin kişi tahliye edilecek

AA'nın haberine göre; Ulusal Kasırga Merkezi'nin uyarısı doğrultusunda Florida'nın sahil kıyılarındaki yerel yöneticiler, bazı yerlerde sel baskını ihtimaline karşın 300 bin civarında kişinin tahliye edilebileceği, aynı bölgedeki okulların tatil edilip barınak olarak kullanılacağı konusunda halkı bilgilendirdi.

ABD, Ian Kasırgası na hazırlanıyor #2

Birçok gıda ve araç gereç malzemesi istendi

Tampa sakinleri çarşamba günü karaya ulaşması beklenen kasırga nedeniyle su ve yiyecek alıp depolarken, kum torbası, jeneratör, radyo ve elektrikli testere gibi eşyalar da en çok talep edilen malzemeler arasında yer aldı.

ABD, Ian Kasırgası na hazırlanıyor #3

Kategori 4 şiddeti bekleniyor

Acil durum ilan eden Florida Valisi Ron DeSantis, Kategori 4 şiddetine ulaşması beklenen kasırganın elektrik kesintisi ve büyük yıkımlara yol açabileceğini, bunun için 5 bin kişilik ulusal muhafız birliğini seferber ettiğini belirtti.

ABD, Ian Kasırgası na hazırlanıyor #4

Kasırganın etkili olacağı bölgelerin başında gelen Hillsborough ilçesinde, bugünden itibaren bir bölgede zorunlu tahliye emri verilirken 43 barınağın hazır hale getirildiği bildirildi.

ABD, Ian Kasırgası na hazırlanıyor #5

NASA'nın fırlatma üssü de etkilenecek

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) da, Florida'nın Cape Canaveral bölgesinde bulunan Kennedy Uzay Üssü'nün, Ian Kasırgası'ndan etkilenme olasılığı nedeniyle Artemis programı için kullanılan uzay aracını ve fırlatma rampasındaki roketi hangarlara çekeceğini duyurdu.

ABD, Ian Kasırgası na hazırlanıyor #6

NASA, Artemis dahilindeki test uçuşu programının kasırga nedeniyle haftalarca gecikebileceğini kaydetti.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, Florida için acil durum kararını onaylarken 27 Eylül'de, bölgeye planladığı gezisini ertelediğini açıklamıştı.

ABD, Ian Kasırgası na hazırlanıyor #7

ABD, Ian Kasırgası na hazırlanıyor #8

İlginizi Çekebilir
"Gelsin İcardi bildiği gibi"
0 YORUM
Medya
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç eleştirilere yanıt verdi
1099 YORUM
Gündem
Almanya elenince akıllara LGBT eylemi geldi
Almanya elenince akıllara LGBT eylemi geldi
422 YORUM
Dünya Kupası
Yunan televizyonunda renkli hava durumu anonsu
Yunan televizyonunda renkli hava durumu anonsu
161 YORUM
Dünya
Paranız misliyle çoğalsın!
ADVERTORIAL
Highfx