ABD güçlerinin Irak'tan çıkışı için müzakereler başlıyor

ABD güçlerinin Irak'tan çıkışı için müzakereler başlıyor

Irak ile ABD arasında, Washington yönetiminin Irak'taki askeri varlığını konu alan müzakereler yarın başlayacak.

Irak Meclisi, 5 Ocak'ta ABD güçlerinin Irak'tan çıkarılması yönünde bir karar almıştı. Meclis, söz konusu kararın uygulanmasının yükümlülüğünü ise hükümete vermişti.

ABD Başkanı Donald Trump ise Irak Meclisi'nin ABD askerlerinin ülkeden çıkmasını talep eden kararına tepki göstererek, "(Irak) Ülkeden çıkmamızı isterlerse ve bunu dostça yapmazlarsa onlara daha önce hiç görmedikleri ağır yaptırımlar uygularız. İran yaptırımları bunların yanında hafif kalır." demişti.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Irak'taki bazı üslerinden ayrılıp, buraları Irak ordusuna teslim etmişti.

MÜZAKERELER BAŞLIYOR

Irak Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Amir Fayiz, yarın başlayacak müzakerelere ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Bağdat ve ABD arasındaki müzakerelerin telekonferans aracılığıyla yapılacağını söyleyen Fayiz, toplantılarda Savunma, İçişleri, Petrol, Maliye ve Dışişleri Bakanlıklarından temsilcilerin yer alacağını ifade etti.

Iraklı vekil, müzakerelerde masaya yatırılacak konuların belirlenmesi için iki taraftan kurulan ilgili komitelerin hazırlık çalışmalarını sürdürdüklerini aktararak, güvenlik konusunun yanı sıra iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve sağlık alanlarındaki ilişkilerin de ele alınacağını kaydetti.

MÜZAKERELER 2 GÜN SÜRECEK

Bağdat ve Washington arasındaki müzakerelerin ilk turu yarın başlayıp, 2 gün sürecek.

Müzakerelerde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) de yetkililerin yer alacağı iddia edilirken, söz konusu yönetim tarafından konuya ilişkin açıklama yapılmadı.

İRAN'IN BASKISI

Amerikan güçleri, ülkenin batısındaki en büyük üslerden biri olan Ayn El-Esed ile kuzeyde bazı noktalarda varlığını sürdürüyor.

İran yönetiminin, Irak'ta desteklediği siyasi ve askeri taraflara "ABD askerlerinin ülkeden çıkarılması için baskı yaptığı" ifade ediliyor.

Iraklı Şii milis liderleri de sık sık konuyu gündemde tutan açıklamalarda bulunuyor. Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, dün Amerikan güçlerinin ülkeden çekilmesi çağrısı yapmıştı.

ABD güçlerinin Irak tan çıkışı için müzakereler başlıyor #1